antalastasa

Považujete rybu za jídlo, nebo živočicha?

Když Vám někdo řekne slovo „ryba“, představíte si ji na talíři, nebo ve vodě?

Nejlepší odpověď
Malvína

Asi podle toho, v jaké souvislosti se o ní mluví. Těžko si ji představím plavat někde u korálů, když mi bude popisována jako delikatesně upečená lahůdka.

Další odpovědi
annas

Otázka je příliš obecná. Slovo ryba má několik významů., jak víte z češtiny, je to slovo mnohoznačné – význam základní je ryba živočich, ostatní jsou přenesené.

1. Bez uvedení kontextu
živočich
2. Při hovoru o vaření
jídlo – ryba na modro
3. Protože jde o mluvený projev, nerozlišuje se malé a velké písmeno
příjmení Ryba
4. Horoskop
Ryba =´člověk narozený v době od 21. 2. do 20. 3.
5. Může jít o úsloví
Mlčí jako ryba.

Určitě si vzpomenete na další úsloví.

Kelt

Asi záleží na kontextu. Když mi někdo řekne, že poslouchal Českou mši vánoční od Jana Jakuba Ryby, tak vím, že se jedná o hudební dílo našeho skladatele.
Na večeři budou ryby – jídlo na talíři.
V moři je hodně ryb – živočichové.
Ta Zuzana je typická ryba, – ryba jako znamení ve zvěrokruhu 20.2. – 20.3.
To je malá ryba, řekl detektiv, – nedůležitá postava ve vyšetřování případu.
Ani ryba ani rak – nevíš, co si myslet o daném člověku.
Byla studená jako ryba – popis člověka.

Drap

Ve vodě a hned potom na talíři.

Rokio

Záleží na tom, v jakém to myslí kontextu.

Pokud kamarád řekne, že měl k večeři rybu, pochopím, že to myslel jako jídlo. Jestliže mi známý řekne, že v potoce plavou ryby, vím, že se baví o živočiších.

marci1

Uslyším ryba a představím si rybu ve vodě, i přestože ryby jím dosti často. 🙂

Edison

Všechno se dá sníst. Když se to dobře připraví.

Leonardo12

Vzhledem k tomu že ryby moc nejím, tak si je radši představím jako zvíře žijící ve vodě.