Radazz

Používáte v hovorové řeči „jseš“, nebo „seš“?

Ano, víme, že správně je „jsi“

Hlasujte v anketě

Odpovědi
Ametyst

Seš

Filip84

Seš

Logicky ani jedno, protože to jsou české, nikoli moravské, ekvivalenty. Ano, já hovořím na to, odkud jsem, poněkud „nekrátce“, používám „ou“ a „ej“, což ale souvisí trošku s něčím jiným, než nářečím, takže řeknu outerý, vejtaz, nebo vejlet, ale „seš“ prakticky vůbec, a „jseš“ už vůbec ne: blbě se to vyslovuje (pro mne není problém vyslovit Grzegorz Brzęczyszczyki­ewicz, Władysława nebo grzyby, vyslovit ale „hříbek“ je pro mne, doslova, jazykolam, a třeba Říp, tak na to se musím sakra soustředit, aby to nebyl „Rzyp“ 👌😅). My máme „si“, jak už napsal Pepa.

quentos

Seš

„Jseš“ je patvar.

A jak už bylo řečeno, špatná anketa. Ani jedno ze slov nepatří do hovorové řeči, nýbrž do nespisovné. To je rozdíl.

paul1

Seš

metro

Seš

cochee

Jako Pepa25. Plus starší lidi (občas i já) používám tvar „zje.“

EKSOT123

Špatná anketa. Nejčastěji si a seš. Někdy to nejde zaměnit: Dřevorubec Nepil se koukne na pilu a praví – „Ty si pila, já sem nepil…“ a napije se. Kdybys tam dal „seš“, tak to nedává smysl. Nebo cizinec se učí česky a zaslechne v tramvaji výraz šimsisi. Nerozumí a zeptá se, co to znamená. „No přece esisisisšim!“

EKSOT123

Jo a obvykle taky neříkám např. byl jsi, ale byls, viděls, našels, apod.

elkon

Špatná anketa, zeptáš se, ale neumožníš zápornou odpověď. Toto prznění češtiny nepoužívám.

Pepa25

Ani jednu. Na východě používáme v běžné řeči „si“: „Si si jistý?“