Bičiště

Používání nezabezpečené internetové sítě – jaká hrozí rizika?

V dosahu mého notebooku se nachází nezabezpečená internetová síť, ke které si mi notebook automaticky připojoval.Toto jsem vyřešil klikem v nastavení – „nepovolit automatické připojení“. Připojení jsem ale několikrát ze zvědavosti vyzkoušel a vše fungovalo tak jak má.Ptám se,pro jaké důvody provozuje někdo nezabezpečenou síť? Když se na takovou síť připojím, hrozí nebezpečí, že někdo sleduje můj PC provoz? Poptával jsem znalejších osob a jedna odpověď se mi zdála fundovaná. Buď to je záměrně, něco tím provozovatel sleduje nebo je mu to jedno – „ať si toho lidi užijí“ a poslední možnost, že ani o tom neví – neznalost.Tento stav už tu je od jara roku 2009. Ještě doplnuji, že toto „volné“ připojení lze uskutečnit jenom v jedné části bytu, na druhém konci bytu se to už nechytí. Co se týká síly signálu tak signál je slabý.Děkuji za odpověď.

Nejlepší odpověď
Vojtěch

Ať už je či není WiFi zabezpečeno, majitel přístupového bodu WiFi má možnost určitými prostředky sledovat data, která jím protékají. Může tak o tobě získávat informace, jaké stránky navštěvuješ a pokud se nepřipojuješ přes zabezpečené připojení (SSL, TLS), tak také hesla, e-maily a podobně. Ani zabezpečené připojení ale negarantuje, že jsou tvá data v bezpečí. Nezabezpečené WiFi je navíc možné snadno odposlouchávat třetí osobou, takže ikdyby jsi majiteli přístupového bodu WiFi důveřoval, hrozí ti všechna výše uvedená rizika. Takže pokud se na nezabezpečené WiFi připojíš, určitě se nepřihlašovat do elektronického bankovnictví ;)
Důvodů, proč majitel WiFi nezabezpečil, může být více. Buď neví, jak WiFi zabezpečit a není si vědom rizik. Nebo dává své připojení k dispozici ostatním a není si vědom rizik. Nebo umožňuje připojit se jiným uživatelům za účelem získávání jejich dat,hesel atd. (viz výše popsaná rizika).
A jaká rizika hrozí majiteli nezabezpečené WiFi? I jeho komunikace po WiFi může být odposlouchávána a hrozí mu tak stejná rizika jako tobě. Kromě toho přes jeho nezabezpečené WiFi se někdo může připojit k Internetu a páchat trestnou činnost. Potom padá zodpovědnost na hlavu majitele neboť bude těžko dokazovat, že jeho WiFi jen někdo zneužil.

Další odpovědi
ondra07

Rizika nejspíš nehrozí, těžko říct.
Tady jsem něco našel: http://www.ka­bris.net/inter­net/nezabezpe­cena-wifi-sit-je-problem/

SeptikB

Taky to může být např. z blízké hospody nebo podobné instituce, kde nemá smysl zajišťovat signál. Určitě bych se zkusil zorientovat podle názvu (samozřejmě jen v případě, že to není nepřejmenovaná změť znaků).

Co se týče rizika – ano, když by někdo chtěl, může si tam nastavit kompletní výpis. Ovšem jako „nebezpečí“ bych to nenazval (kromě bankovnictví apod), správce sítě tam uvidí jen označení tvého noťasu, což je od jisté míry anonymní. Pro běžné používání netu se to hodí.