Janec

Používal se v některých reaktorech pro pohon plavidel izotop Pu239?

Zatím jsem zmínky o takovém nenašel. Všude se používá vysoce obohacený uran. Plutónium 239 má přitom oproti U235 menší kritické množství a není nutná nákladná separace uranu 235 z přírodní­ho uranu.

Odpovědi
Kepler

Štěpný jaderný reaktor – v tomto reaktoru je jaderná energie získávána pomocí štěpení těžkých jader jako 235U, 239Pu a dalších. Tento typ reaktoru ve světě v drtivé většině převažuje a proto se v běžné literatuře i mluvě pod názvem „jaderný reaktor“ téměř výhradně myslí právě tento druh. Patří mezi ně jak reaktory v jaderných elektrárnách, tak reaktory jaderných ponorek.
(WIKI)

cynique

Nepoužíval. (Resp. žádnou zmínku jsem nenašel.)

Je nutné ujasnit si, že Pu239 je produkt/odpad rozpadu uranové řady. Tudíž vyrábět ho za účelem paliva nemá celkem logiku. V přírodě jsou jenom mizivé stopy Pu. Jaderné reaktory v námořnictvu mají jisté specifika – proto se do nich používá výrazně bohatější U (od 20% až do 96% 235U), než se používá v pozemních reaktorech – které celkem běžně spracovávají oxidy 239Pu+240Pu (směs má název MOX) jako příměs do základního paliva v množství cca 5–8%. Zbytek Pu jde do odpadu/uložiště. MOX se musí totižto také separovat, atd. Proto se ho recykluje jenom cca 8–10 tun ročně (v pozemních reaktorech).

http://www.world-nuclear.org/in­formation-library/nuclear-fuel-cycle/fuel-recycling/mixed-oxide-fuel-mox.aspx
https://en.wi­kipedia.org/wi­ki/Nuclear_ma­rine_propulsi­on