honza19hk

Použití ochranného rámu vozidla.

jde o to,že když se dotyčný vyseká,auto se nezdeformuje tak jako bez výztuh. Oficiálně se to používá na rally,je to vlastně konstrukce z trubek uvnitř vozidla,chrání řidiče před vážnými zraněními např při převrácení na střechu nebo nárazu do stromu.

jde o to jestli by se to mohlo používat normálně v autě na silnici,způsobilém k provozu-tzn platná STK,zaplacená pojistka atd…prostě normální auto jen s tímto rámem.
Doplňuji:
inspiroval mě totiž tento článek : http://www.no­vinky.cz/auto/292304-adam-zachranuje-opel-v-zeneve-bude-i-rallye-special.html

nicméně jezdím rally jak tu naši tak zahraniční,takže o rámech také něco vím,jen jsem nikdy nymslel na to jestli to jde namontovat legálně do auta do normálního provozu.

Nejlepší odpověď
Radovan M

Kdysi jsem se o to v rámci tuningových úprav zajímal a není to možné. Tedy teoreticky jo, jsou 3 možnosti:

  1. vyrobíte si svůj rám, necháte si ho homologovat německou firmou TUV nebo DEKRA – ti homologují věci na dopravní prostředky pro EU… Tato možnost by ale moc „běžná“ nebyla, nejedná se o levnou záležitost… navíc zaplatíte částku (řekněme půl milionu) a oni Vám řeknou zda ho schválí nebo ne
  2. Seženete si homologovaný rám (s homologačním listem a vyraženým číslem) a potvrzení od výrobce vozu že ho v daném vozu můžete použít (pokud se jedná o Škodovku tak se to ještě dá, se zahraničními značkami to bývá horší)
  3. vyrobíte si rám, vyrazíte na něj nějaké číslo v kroužku (číslo země kde byl schválen) a asi 8 dalších čísel za něj, stáhnete si nějaký homologační list na netu, upravíte si ho podle sebe a řeknete že jste to takhle koupil… legální to ale není… =)

Tudíž podle mě je to celkem nereálné, vím že kamarád s favoritem měl na technické problém už kvůli trubce kterou si navařil mezi motor a karoserii jako výztuhu. V zákoně je to formulované nějak jako že byste při havárii měl „výhodu“ nad ostatními nebo tak něco… prostě sr**ka. Zmiňovaný Ariel Atom a jiná sportovní auta rám mají právě homologovaný, takže ho mít mohou… Sám bych pro rám klidně byl, zejména pokud se jedná o starší auto, tady na silnicíh nikdy nevíte… Přeji hodně úspěchů =))

Další odpovědi
mojitek

Ariel Atom…