WH15

Potřebuji pomoc s kalorimetricko rovnici

rovnice zní: m1.c1.(t1-t)=m2.c2.(t-t2), kdy neznámé je t na obou stranách. děkuji.
Doplňuji:
quentos: Problém je takový, že tady x (tedy t) je neznámé na obou stranách, něco jiného je např. v=s/t (kdy neznámé je například s), snad pochopíte co jsem myslel

Nejlepší odpověď
anonym

DÚ??
😉

Navrhni řešení – tedy rovnici uprav. My ti pak výsledek schválíme a nebo ´pohaníme´.
Doplňuji:
Myslím, že chápeme, v čem je problém… 😉
Mysíš vymyslet takovou úpravu, aby se ti neznámá (tedy ´všechna´ „t“) ocitla jen na jedné straně ´rovnítka´.

Další odpovědi
quentos

pokud tomu dobře rozumím, nepotřebujete ani tak pomoc s kalorimetrickou rovnicí jako spíš s vyjádřením neznámé ze vzorce. Hoďte „vyjádření neznámé ze vzorce“ do Googlu, je to na dlouhé povídání. Pak se pokuste, jak už tu bylo naznačeno, rovnici upravit na vlastní pěst a své řešení sem napsat ke „schválení“

Kelt

Rovnici si musíš roznásobit a převézt výrazy , kde se vyskutuje t, na jednu stranu, vytknout a dělit,
m1.c1.(t1-t)=m2.c2.(t-t2)

m1.c1.t1 – m1.c1.t = m2.c2.t – m2.c2.t2

m1.c1.t1 + m2.c2.t2 = m2.c2.t + m1.c1.t

m2.c2.t + m1.c1.t = m1.c1.t1 + m2.c2.t2

(m2.c2. + m1.c1 ).t = m1.c1.t1 + m2.c2.t2

t = ( m1.c1.t1 + m2.c2.t2)/ (m2.c2. + m1.c1 )