Avatar uživatele
Zlatý

Poradíte nebo vyslovíte názor??

Příští rok se tchán samostatně žijící asi 22 km od svojí dcery dozajista dožije devadesátky. Poněkud blížeji pak bydlí jeho syn /můj švagr/. Děda se docela obstará co do nejzákladnější hygieny, kupuje si obědy, zatím zvládá posezení na zahrádce za domem i dojít do obchodu či lékárny naproti přes ulici.
Avšak další servis je plně na zmíněných sourozencích - moje manželka za ním nejméně dvakrát týdně dojíždí, pere mu prádlo, asistuje při jeho velké koupeli, uklízí byt jakož i vaří a peče všeliké laskominy. Švadr pak dědovi slouží jako taxislužba při návštěvě různých lékařských orginací a servisman jeho letité domácnosti.
Se svými přáteli zatím vedeme marný dialog zda-li je vhodné požádat příslušné státní instituce o finanční podporu tohoto činění.

Máte prosím někdo zkušenost v podobné záležitosti? Zejména pak prosím o radu či názor o smysluplnosti příp. požadavku a domicilu úřadu kam se s předmětný požadavkem o podporu obrátit.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele

U osoby starší 70 let, která vyžaduje pravidelnou nebo celodenní péči, lze příspěvek poskytnout. U devadesátileté osoby by to neměl být vůbec žádný problém.
Správa sociálního zabezpečení Vám určitě poradí nejlépe. Domluvte se mezi sebou o tom, kdo bude na sebe příspěvek žádat (kdo se stane tzv. opatrovníkem), aby se později nevyskytly problémy. Znám ze svého okolí řadu případů, kdy vše fungovalo a jakmile byl ustanoven opatrovník nemohoucího důchodce, tak začaly velké hádky. Většinou taková situace rodinu doslova rozložila.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

tady by měli poradit
nevím, kde bydlíte
měly jsme taky ten
problém s mamkou
jsme ale bydlely..

https://www.google.cz/…
Doplňuji:
také pomáhá tzv.Osobní asistence
je ale poněkud dražší než, když o
osobu pečuje někdo z příbuzných
opatrovnictví zn. je - li tato osoba
nesvéprávná a bývá určeno soudem..


Avatar uživatele
Pokročilý

V dnešní době s tím odbor sociálních věcí MÚ, ani ČSSZ nemá prakticky nic společného. Příspěvek na péči je agenda MPSV, resp. příslušného Úřadu práce.
Podle popisu je "odkázanost" na jinou osobu minimální, takže šance získat přípěvek asi nebude vysoká; to spíš příspěvek na motorové vozidlo a pod. Za pokus to ovšem stojí. Obraťte se na ÚP.
http://socialnireforma.mpsv.cz /…

Doplňuji:
Dnes MPSV vydalo historicky první příručku pro osoby se zdravotním postižením. Je tam ve zkratce vše potřebné a je tam přehled příspěvkú, atd. Může se to hodit, stáhnete ji zde:
http://www.cssz.cz/…
resp.
http://www.mpsv.cz/…


Avatar uživatele
Zlatý

odbor sociálnych vecí vám iste fundovane odpovie.
príspevky za asistenciu sú určite dosiahnuteľné (aspoň si to myslím, logika vraví že áno, už záleží iba na úradnom šimli)


Avatar uživatele
Bronzový

V úvahu přichází "příspěvek na péči", který je momentálně v agendě Úřadu práce. Žádá o něj osoba, která péči vyžaduje (nikoli ta, která péči poskytuje). Navštíví vás komise v bydlišti osoby, která žádá o příspěvek, a bude potřeba zpráva od ošetřujícího lékaře, kterou úřad předloží posudkovému lékaři. Mně vyřízení trvalo asi čtvrt roku.

Výše příspěvku odvisí od stupně závislosti. Vzhledem k tomu, že, jak píšete, Váš děda vychází z bytu na nákup, vidím možnost přiznání příspěvku na péči za poměrně malou.

(My nevycházíme - kamkoli musíme sanitkou, neoblékneme se, nevíme, co je za den ani co jsme právě dělali, umejeme si bez pomoci jakž takž ruce a obličej, chodíme do koupelny o berlích, a dosáhneme jen na nejnižší stupeň. Jo, a jsem na to sám.)


Avatar uživatele
Zlatý

OSSZ (správa sociálního zabezpečení) s tím opravdu nemá nic společného.

Váš tchán si bude muse zajít na kontaktní místo místně příslušného úřadu práce
(tam, kde se žádá o rodičovský příspěvek nebo o příspěvek na bydlení).

Podle mých zkušeností bývají úřednice ochotné, měly by mu poradit,
případně mu mohou pomoci vyplnit potřebné dokumenty.

Informace k příspěvku na péči:
http://portal.mpsv.cz/…
Doplňuji:
Kontaktní místa úřadu práce:
http://portal.mpsv.cz/…

Elektronické formuláře:
https://formulare.mpsv.cz/…

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 2159
Zlatý standa 1252
Zlatý ivzez 925
Zlatý mosoj 677
Zlatý gecco 534
Zlatý led 531
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 432
Zlatý JájsemRaibek 399

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.