sarinks258

Poradíte mi se slovní úlohou z matiky? Je to ze 7.ročníku na procenta.

Ahojky,napověděli by jste mi alepsoň jak to mám spočítat.Je to slovní úloha z matiky,7.roč­ník.:))
S.Ú.:
Plánovaná cena výletu v hodnotě 160 Kč za jednoho žáka byla zvýšena o 7.5%.Celá třída zaplatila dohromady o 396 Kč více.Kolik žáků jelo na výlet?

Prosím vás,poraďte mi :(( Tato úloha bude v písemce :((

Nejlepší odpověď
autacek

Úkoly se tu prý nedělají, ale zkusím Ti přesto odpovědět:

Nejdřív musíš vyjádřit těch 7.5% v Kč, tedy 160/100×7,5=12
a v druhém kroku podělíš celkový příplatek 396 Kč výší jednoho příplatku, tedy 396/12=33

Odpověď tedy zní, že na výlet jelo 33 žáků.

Hodně štěstí !
Doplňuji:
P.S. jen mě ta napadá, že otázka ve slovní úloze by měla znít, kolik žáků zaplatilo výlet. To, kolik žáků na výlet skutečně jelo, ze zadání nevyplývá. 😉 Tedy odpověď je pravdivá pouze za předpokladu, že všichni kteří zaplatili, skutečně na výlet jeli (což třeba kvůli nemoci nemuseli) a také, že nikdo nejel bez placení.

Další odpovědi
Mc Merkurion

  1. vypočítat 1%
  2. vypočítat 7,5% = 1 žák
  3. cenu celé třídy navíc vydělit 1 žákem = počet žáků

anonym

Ad auťáček – úlohy se tu skutečně nedělají. Na to jsou určeny školní weby. Odpovědi.cz jsou PORADNA. Takže pro příště poraď, ale úlohu nepočítej. Pro tazatelku je přínosnější dostat od odpovídajícího postup, jak se dopracovat k výsledku, a k tomu se dopočítat sama.
Ke Tvému doplnění ještě maličkost – slovní úlohy z matematiky jsou zaměřeny na naučení se správně počítat, nikoliv na smysluplnost příkladu. (Chtěla bych v dnešní době vidět výlet za 160,– Kč.)

kapka

Jen ať se sarinks258 ptá a autacek odpovídá.
Ten dodatečný rozbor autacka je taky v pořádku, máme doma takovou knížku o matematice pro děti, kde jsou podobné příklady chytáky, aby se už nejmenší děti naučily, že matematika je o logickém uvažování a ne jen o mechanickém počítání.
A výlet pod dvě stovky nemožný není. Mohli jet meziměstkým busem za dvacku a pak třeba do ZOO. Proč by to nemohlo stačit? Ocko zase rejpe, se mi zdá.