Viktorie II.

Poradíte mi s češtinou se jmény/příjmeními?

Chceme si označit štít chatky naším jménem/příjmením, ale nevíme, jak to napsat.
Uvedu příklad s fiktivním jménem:
U Krakonošových
U Krakonošů
Krakonošovo
… ?

Děkuji za návrhy.

Nejlepší odpověď
Ametyst

Dobře zní “ U Krakonošů” . Jen aby vám tam nezačali chodit lidi na pivo. 🙂

Další odpovědi
annas

Jde o pojmenování rodinných příslušníků příjmením rodiny. Záleží na tom, zda zda chcete řešit spisovné nebo ne zcela správné pojmenování na štítku, i když chaty.

  1. Spisovně

    je nejvhodnější j Krakonošovi. Nebo Rodina Krakonošových.

  2. Tvar U Krakonošových nějak na štítku nesedí – 4. p. Znamená, že jste před domem, stavení, kde bydlí Krakonošovi. .
  3. U Krakonošů znamená, že byste si někde přibila „loutky krakonoše“, nebo název podle tradice,

U Krakonošů – význam – jsem uvnitř stavení, domu, hospody. Takže by mělo být Chaloupka/ Dům U Krakonošů. Jenže tento význam málokdo řeší.

Nebo se muž jmenuje Krakonošů, nikoliv Krakonoš.

3. Krakonošovo je oblastní nespisovný tvar. , jinak ve spisovné češtině Krakonošovo obydlí.

--
Ještě jsem si uvědomila, pokud byste v rodině žily jen samé ženy, pak je možné zvolit formu Krakonošovy.

Ale většinou se nechává tvar Krakonošovi – muž v rodině – snad vědomí, že je v rodině muž, neláká tolik zloděje.

elkon

Pokud byste byli Krakonošovi, tak správně česky U Krakonošových.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Viktorie II.

Pro quentos. Byla oprava mého příspěvku nezbytně nutná? Změnila vaše oprava znění tak, aby ji pochopili i ostatní. Děkuji za vysvětlení. V. II.

Drap

quentos je pověřen tím, aby opravoval pravopisné chyby. Ber to jako zásah vyšší moci a quentos by měl spíše od tebe dostat poděkování, že dělá dobře svou práci a to bez nároku na odměnu.

Viktorie II.

Má otázka v diskuzi stále platí pro quentose, ale ten se neráčil vyjádřit!
To, že to dělá bez nároku na odměnu, je jeho věc.
Drape, vy jste vždy děkoval učitelům za opravy vašich hrubek?

Drap

Ne, neděkoval, ale zde nejsme ve škole.

Viktorie II.

Aha, zde nejsme ve škole, ale tady se opravuje jazyk český. Zajímavé.

Dochy

Co řešíš? Podtrhnul to 3× červeně a dostalas za úkol napsat pojednání o pravidlech psaní čárky? Ne. Poslal Tě na hanbu? Ne. Jen jseš na soukromém webu, kde lidé mající web na starosti se rozhodli, že budou trochu pracovat na úrovni a pověřili některé lidi dohledem a případnými opravami. Mělas tam chybu? Měla. Hele, někdy se oprava opravdu nezdaří a mění smysl otázky. To pak protestuju. Ale řešit tuhle prkotinu???

Dochy

Jestli dobře koukám, tak ubyla jedna nadbytečná mezera. Otázku to nijak významně neobohatilo, ani ji to neublížilo, jen je to teď typograficky správně. Jsou opravy které mi vadí, opravy které mi nevadí a opravy které vítám. Tohle je někde na pomezí 2. a 3. možnosti. Popravdě, poděkoval bych za opravu a dál bych se v tom nešťoural.

Viktorie II.

Dochy, vy jste tiskovým mluvčím quentose?

Dochy

Potřebuji nějaké povolení abych se mohl vyjádřit? Byl jsem zvědavej, co že to za hrozné změny udělal a proto jsem si je našel. A když už jsem je i našel, tak jsem je okomentoval… To se nesmí?