annas

Pomůžete mně najít původ, případně význam slova kučera(y)?

Někde jsem něco četla,ale nemůžu znova najít.Nejde totiž jen o vlasy.

Děkuji.

Nejlepší odpověď
vagra

Příjmení pochází z doby Marie Terezie.
Tehdy existovala ve vojsku funkce „kučera“ (něm. Kutscher), což byl kočí, který zásoboval jednotku. Hodnostně byl na úrovni svobodníka a podléhal přímo veliteli. Toto privilegované postavení mohl mít pouze gramotný mladík, který navíc narukoval s vlastním párem koní. Tito synkové bohatých sedláků byli na své postavení patřičně hrdí, a tak často po odsloužení příslušné doby přijali pojmenování Kučera jako příjmení, což v té době nebyl problém, neboť neměnná příjmení stanovil až patent Josefa II.

Samotné slovo „kučera“ pochází z tatarského „kučur“, což znamená kočí, a v tomto původním tvaru se dochovalo v ruštině.

Zdroj: http://temere­.com/comment.php?ak­ce=fullview&cis­loclanku=200503010­2#kom406