Avatar uživatele
Kepler

Pomáhají biopaliva ke snížení uhlíkové stopy?

https://www.sez­namzpravy.cz/cla­nek/ovzdusi-to-nepomaha-presto-cesko-bude-dal-michat-bio-do-benzinu-a-nafty-proc-69918
Mám takový dojem, že paní Kubátová nechápe základní rozdíl mezi fosilními palivy a biopalivy. Zarazil mě už jen samotný název článku. Jakto že nepomáhá? Z dlouhodobého hlediska určitě pomáhá. Podle ní to stejně zvyšuje emise CO2. Jistě, ale ty emise jsou opět absorbovány rostlinami, třeba i samotnou řepkou olejnou. Nebo jinými rostlinami v případě ethanolu rostlinného původu v benzínu. Což se o fosilních palivech říci nedá. Že si likvidujeme plíce planety, je věc druhá. Je v mé úvaze něco špatně?

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? aliendrone před 1827 dny Sledovat Nahlásit



Odpovědi
Avatar uživatele
aliendrone

No a co by na to asi řekl dejme tomu… chemický inženýr? ;)

Myslím, že by řekl, že je docela fuk, jestli spálíš kilogram uhlíku pocházejicího z neobnovitelné ropy nebo z obnovitelné řepky. Pořád spálíš stejné množství kyslíku a vyrobíš stejné množství skleníkového CO2, přičemž u toho CO2 rostliny také prdí na jeho případný eko či neeko původ při fotosyntéze. ;) :D

Co už ale NENÍ fuk je fakt, že pokud při výrobě a distribuci kilogramu „ekologického paliva“ vytvoříš o 20% VÍCE emisního CO2 oproti výrobě kilogramu „neekologického“ fosilního paliva, tak jsi doma. A místo řepky zasadíš pšenici nebo jetel nebo pole nacháš zarůst lučním kvítím, co je na tom podivné? Odpovím si sám! ;)

Mám SILNÝ pocit, že tady někdo chce poukázet na problém, ale NECHCE se mu to rozepisovat, takže vyčůraně čeká, že se najde nějaký trouba, který to ochotně rozepíše a tím NĚKOMU ušetří čas, aby ho mohl využít JINAK! To zase bude ve Valmezu ethanol vřískat a děffky potečou proudem, že jo? ;) :D :D


Dodatek:
A vůbec, koho chceš přesvědčit, že jsi přítelem řepky? Internet je zahlcen fotografiemi, jak si z dlouhé chvíle přivyděláváš! (pro neznalé > Kepler je ten VLEVO) ;) :D :D

https://media­.loupak.fun/sou­bory/obrazky/_vlas­tni/3_2015/35ac3d7719167­5075a7379b5fcad6dfc­.jpg

Upravil/a: aliendrone

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Klaproth

Podle mě nepomáhají. Uhlíkovou stopu biopaliv negativně ovlivňuje jejich transport. Valná část ropy cestuje potrubím, ale veškerý bioethanol z Brazílie nebo palmový olej z Indonésie se vozí loděmi a plachetnice to zcela jistě nejsou.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Pepa25

Chemie není můj obor, dávám jen odkaz na článek, kde je odkaz na nějakou studii:https://oener­getice.cz/zivot­ni-prostredi/biopaliva-jsou-skodlivejsi-nez-fosilni-tvrdi-nova-studie/

před 1826 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Kepler

alien: inu, chemický inženýr říká toto: co je spáleno z rostlinných zdrojů, je taky rostlinnými zdroji sežráno díky fotosyntéze. Nic víc v tom není. Docela nechápu, jak může někdo nechápat rozdíl mezi fosilními a biopalivy, tak jako ta píča z odkazu. Asi o problematice nic neví, a byla nějakým blupolitikem objednána. Fajn, jdu si zakouřit. Aspoň nebudu mít pocit ani chuť, že nekouřím uhlí.

před 1827 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
aliendrone

Už nemám co dodat, dodatek jsem vložil do odpovědi! ;) :D :D

před 1827 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek