Kepler

Pomáhají biopaliva ke snížení uhlíkové stopy?

https://www.sez­namzpravy.cz/cla­nek/ovzdusi-to-nepomaha-presto-cesko-bude-dal-michat-bio-do-benzinu-a-nafty-proc-69918
Mám takový dojem, že paní Kubátová nechápe základní rozdíl mezi fosilními palivy a biopalivy. Zarazil mě už jen samotný název článku. Jakto že nepomáhá? Z dlouhodobého hlediska určitě pomáhá. Podle ní to stejně zvyšuje emise CO2. Jistě, ale ty emise jsou opět absorbovány rostlinami, třeba i samotnou řepkou olejnou. Nebo jinými rostlinami v případě ethanolu rostlinného původu v benzínu. Což se o fosilních palivech říci nedá. Že si likvidujeme plíce planety, je věc druhá. Je v mé úvaze něco špatně?

Odpovědi
aliendrone

No a co by na to asi řekl dejme tomu… chemický inženýr? ;)

Myslím, že by řekl, že je docela fuk, jestli spálíš kilogram uhlíku pocházejicího z neobnovitelné ropy nebo z obnovitelné řepky. Pořád spálíš stejné množství kyslíku a vyrobíš stejné množství skleníkového CO2, přičemž u toho CO2 rostliny také prdí na jeho případný eko či neeko původ při fotosyntéze. ;) :D

Co už ale NENÍ fuk je fakt, že pokud při výrobě a distribuci kilogramu „ekologického paliva“ vytvoříš o 20% VÍCE emisního CO2 oproti výrobě kilogramu „neekologického“ fosilního paliva, tak jsi doma. A místo řepky zasadíš pšenici nebo jetel nebo pole nacháš zarůst lučním kvítím, co je na tom podivné? Odpovím si sám! ;)

Mám SILNÝ pocit, že tady někdo chce poukázet na problém, ale NECHCE se mu to rozepisovat, takže vyčůraně čeká, že se najde nějaký trouba, který to ochotně rozepíše a tím NĚKOMU ušetří čas, aby ho mohl využít JINAK! To zase bude ve Valmezu ethanol vřískat a děffky potečou proudem, že jo? ;) :D :D

Dodatek:
A vůbec, koho chceš přesvědčit, že jsi přítelem řepky? Internet je zahlcen fotografiemi, jak si z dlouhé chvíle přivyděláváš! (pro neznalé > Kepler je ten VLEVO) ;) :D :D

https://media­.loupak.fun/sou­bory/obrazky/_vlas­tni/3_2015/35ac3d7719167­5075a7379b5fcad6dfc­.jpg

Klaproth

Podle mě nepomáhají. Uhlíkovou stopu biopaliv negativně ovlivňuje jejich transport. Valná část ropy cestuje potrubím, ale veškerý bioethanol z Brazílie nebo palmový olej z Indonésie se vozí loděmi a plachetnice to zcela jistě nejsou.

Pepa25

Chemie není můj obor, dávám jen odkaz na článek, kde je odkaz na nějakou studii:https://oener­getice.cz/zivot­ni-prostredi/biopaliva-jsou-skodlivejsi-nez-fosilni-tvrdi-nova-studie/

Kepler

alien: inu, chemický inženýr říká toto: co je spáleno z rostlinných zdrojů, je taky rostlinnými zdroji sežráno díky fotosyntéze. Nic víc v tom není. Docela nechápu, jak může někdo nechápat rozdíl mezi fosilními a biopalivy, tak jako ta píča z odkazu. Asi o problematice nic neví, a byla nějakým blupolitikem objednána. Fajn, jdu si zakouřit. Aspoň nebudu mít pocit ani chuť, že nekouřím uhlí.

aliendrone

Už nemám co dodat, dodatek jsem vložil do odpovědi! ;) :D :D