pizlicka

Pokud v manželství dostane manželka od rodičů darem dům, může jej zabavit exekutor?

Pokud dostane po svatbě manželka darem od rodičů dům, manžel si vezme půjčku na auto, kterou nesplácí, může exekutor zabavit manželce darovanou nemovitost, i přes to, že si půjčku vzal a podepsal pouze manžel a auto je psané také na něj?Nebo pokud manželka koupí za doby trvání dům a manžel je veden jako vedlejší účastník a v kupní smlouvě je napsáno, že byl hrazen výhradně z prostředků manželky, tudíž nespadá do SJM, může exekutor postihnout exekucí tento dům?Půjčka opakovaně brána manželem na auto vedené na jeho jméno bez souhlasu manželky.

Nejlepší odpověď
autacek

Zásadní otázka zní, zdali dluhy napáchané v průběhu manželství spadají do SJM. Pokud to nemají manželé nějak smluvně ošetřeno (ještě před vznikem závazku), tak je úplně jedno, že třeba samotná nemovitost do SJM nespadá, nicméně dluh má manželka stejný jako její manžel, tudíž neexistuje nejmenší důvod, proč by neměla plnit, když majetek odpovídající hodnoty na to má. To, jestli je psané auto v TP pouze na manžela, nehraje žádnou roli. V rámci nové silnější právní ochrany by ale měl být druhý z manželů o půjčce zpraven a asi by s ní měl souhlasit (patrně s ohledem na její výši), ale to platí až u závazků teď nově vzniklých.

Další odpovědi
Hlada

Za dluhy vzniklé po dobu trvání manželství jsou odpovědni oba manželé. Dům tedy může být postižen exekucí.
Výjimkou je situace popsaná v § 732 NOZ: Vznikl-li dluh jen jednoho z manželů proti vůli druhého manžela, který nesouhlas projevil vůči věřiteli bez zbytečného odkladu poté, co se o dluhu dozvěděl, může být společné jmění postiženo jen do výše, již by představoval podíl dlužníka, kdyby bylo společné jmění zrušeno a vypořádáno.