zjentek

Pokud produkt stojí v obchodech na internetu okolo 40 kč a ve známých řetězcích pak okolo 60 kč, tak je cena přiměřená?

Myslím v Čechách a jedná se o potraviny.

Odpovědi
aliendrone

V monopolním systému neexistuje něco jako „přiměřená cena“. Cena je VŽDY pseudotržní, protože monopolní. To, že si oligopoly hrají na (pseudo)konkurenci nemůže nic změnit na tom, že jde o CENOVÝ DIKTÁT.

elkon

Hloupý dotaz. Každý má hranici přiměřenosti někde jinde. Záleží na kupní síle.

Drap

ano

petrph

Ta pojem „cena přiměřená“ se právně používá jen pro určitý druh případů, když se dva subjekty ocitnou ve sporu.
A musí být splněny dvě podmínky

  1. Musí spolu sjednávat smlouvu. Nestačí tedy informace že tam či onam je ta cena taková či maková,ale že pán Novák za tu a tu cenu podepisuje smlouvu s f. XXX.
  2. Ta jedna strana musí být v tom výběru omezená, že nemůže rychle zvolit jinou možnost. Dejme tomu – že bydlí v nájemním bytě, a majitel najednou příjde a chce zvednout nájemné třeba o pět tisíc. Buď ber, nebo se vystěhuj. Čili a jen v takových případech se právně a na soudech řeší zda ta cena je přiměřená, resp. obvyklá.

Zatímco a v případech běžného prodeje se to neřeší vůbec. Sice se dá najít na internetu nějaká cena „průměrná“ ale to má pouze informační hodnotu-.
To je tvoje věc, jestli si najdeš, a koupíš kde to mají levnější, a nebo naopak dražší..

Jo vlastně ještě jedna věc – právě slevy u potravin. Tam je to snížení často způsobený tím, že té určité dodávce potravin končí hygienicky vyhlášené lhůty použitelnosti. Čili tam to ten prodejce ke konci té lhůty obvykle a dost zlevnuje , protože kdyby tu lhůtu překročil, tak potom by už tuhle dodávku potravin nesměl prodávat vůbec a musel by jí vyhodit. Což se pak takové slevové zboží do „ceny přiměřené nepočítaj“, ale je tvoje věc, aby sis sám našel to datum, do kdy jsou ještě použitelný, a sám se rozhodl jestli si to koupíš (třeba na rychlou spotřebu) nebo ne.

zjentek

No tak nějak mě zajímal ten poměr cen internet. obchod versus řetězce, tak jsem se zeptal. V ČR(_._) bejvá o třetinu vyšší v řetězcích.