zjentek

Pokud pereme a vypnou proud, co na to pračka?

Vlhkým hadrem se utírala pračka v provozu a ta se vypnula. Do provozu byla uvedena asi dvě minuty před tím, než se tím hadrem utírala. Vypadá to, že kousek hadru nechťá přejelo po některém z těch velmi citlivých dotek. tlačítek, nebo po několika najednou. No ať se už stalo cokoli, pračka vypnula a displej nesvítil VŮBEC, zkrátka totální „black out“, žádná kontrolka, nic. Tak říkám dobrý no, paráda… Pračku nelze zapnout tl. on/off, je nutné nejprve zvolit program a potom start. Takže se zvolil tentýž program, displej se rosvítil, navolily se ty kravinky okolo, jako teplota, otáčky, znečištění atd. a zvolil se start. Nejprve se z pračky automaticky vypustila voda s přípravkem, než program spustil zcela nanovo. Takže bylo potřeba zvolit ještě pauzu a dolít k praní nový přípravek. Nic jiného MYSLÍM udělat nešlo. Anebo šlo? Otázky zní: jak správně postupovat v podobném případě, aby se v původním praní pokračovalo třeba proto, aby se zachránila původní dávka přípravku? A co kdyby se něco podobnýho stalo po půl hodině praní? To krom přípravku přijdeme i o čas a musíme prát znovu od začátku? A hlavně – jak to tedy pracuje, když vypnou proud? Třeba nejsme doma a to potom pračka skončí práci ve fázi, kde se nacházela při vypnutí proudu a později sama nedopere? To teď jako budeme dělat práci za pračky a přemejšlet, zda nebude porucha či binec v ČEZu, aniž by nás předem varovali? To jako co je za svět? Do takového světa teď budeme rodit dívky, které dnes už bohužel neznají valchu?

Nejlepší odpověď
Dochy

Tak vynechám Tvou pračku, kterou neznám, a přejdu k běžným spotřebičům:

Běžné spotřebiče musí s výpadkem proudu počítat a jen debil výrobce pustí do produkce výrobek, který se s tím nevypořádá nějak rozumně. Tak třeba TV obvykle zůstane vypnutá. OK. Asi by nebylo úplně košér aby se po výpadku spustila když jsou všichni v práci či s hlasitostí na plný koule ve 4 ráno když všichni spí.

Rozumně navržená pračka ale pokračuje s přerušeným programem tam kde skončila. U starých tatramatek s mechanickým programem to bylo víceméně samozřejmé. Bez elektriky zůstal v poloze kam doběhl a pak běžel dál… Aktuálně máme BEKO asi 8 let. Naše děti pravidelně vypínač testují (hlavní vypínač, na ten nefunguje dětská pojistka). Pračka po zapnutí chvíli přemýšlí (cca 10s), pak zamkne dvířka a pokračuje kde přestala. Samozřejmě je možné ji donutit k přerušení programu, ale to musí být úmyslné, nikoli náhodná kolize s tlačítkem, či krátkodobý výpadek elektřiny.

Pračka, kterou výpadek rozhodí je podle mně produkt amatérismu a prosím o sdělení značky abych se těmto výrobkům i v budoucnu vyhnul.

Další odpovědi
anonym

No jasně, její program se anuluje a musíš znovu vše navolit, komplet program. Takže jsi udělal, to co bylo třeba. Ale jestli takhle funguje každá pračka, to nevím.

Doplnění: Našel jsem podobnou otázku: https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jak-reaguje-pracka-na-vypadnuti-proudu

led

Vypnutím pračky sa program vynuluje, ako to už napísal Markusei.
Ale. Ak má pračka možnosť nastavenia programu mechanicky, nie pomocou programovanie elektronicky, potom si pri vypnutej pračke mechanicky nastavte krok odkiaľ chcete pokračovať a až potom zapnite štart. A ono to vo väčšine prípadov aj naozaj funguje, ak už nezačalo pred nechceným vypnutím vypúšťať vodu. Vtedy máte smolu. A celý cirkus s praním radšej začnite od začiatku… aj keď nie ste android aliendrone, ten by si možno radšej vyrobil novú pračku a nové prádlo.

PS. ak nemáte ďaleko k rieke, tak môžte aj tam vyprať, oplieskať prádlo o skaly, kamene, o konáre, ale čo vás budem učiť práce našej mladosti. 🙂

dudu

Mám pocit, že děláš z komára velblouda a zveličuješ situaci, která je ojedinělá. Navíc tou hadrou kdesi šmrncala v nevhodnou dobu tvoje ručička a ne nějaký trpný rod. Mělo by se také připomenout, že ani automatická pračka nemá nikdy pracovat bez dozoru. Dodavatel energií nám odstávky hlásí předem a k neohlášeným výpadkům dochází zcela výjimečně. Pokud se nemýlím, žiješ sám bez ženské. Třeba potřebuješ někoho kdo s technikou zachází šetrněji.

Funna

při výpadku proudu má pračka (Siemens) mormálně pokračuje dál v praní…