JájsemRaibek

Pokud padá asteroid k Zemi, letí – padá rovně, nebo se otáčí spolu se Zemí?

Tím myslím zda padá a padá a Země se pod ním otáčí a on dopadne prostě na nějaké místo, nebo jakmile se příblíží k Zemi, začne se otáčet společně se Zemí?
Abych ještě upřesnil (a vzdálenost si jen vymyslím). Pokud je ve výšce třeba 1000 km nad Zemí, tak směřuje přímo na New York. Než však překoná tuto vzdálenost, Země se pod ním otočí a on dopadne do moře, nebo se začne otáčet společně se Zemí a stejně dopadne na New York?

Nejlepší odpověď
Kepler

Asteroid vzhledem k Zemi může frčet až 60 km/s. Takže těsně před smrtí si jen tak tak stačí všimnout, že mu cosi stojí v cestě. Má na výběr asi tak, jako dělostřelecký granát.

Další odpovědi
led

Záleží to od uhlu prvého styku s magnetizmom Zeme a nasledujúceho styku s atmosférou. Môžme hovoriť o
„padaní proti smeru otáčania Zeme, tj.padaní ako následkom brzdenía odporom atmosféry a koeficientom príťažlivosti Zeme“
„padanie“ v smere otáčania Zeme následkom príťažlivosti Zeme

Počítať to nebudem, pretože vzorce tohto výpočtu neovládam ☹

gecco

Letí – ze svého pohledu, rovně…
V konečné fázi – v atmoféře, je jejím pohybem (rotací) nějak ovlivněn…
😉
Celková trajektorie je výslednicí sil – setrvačné (asteroidu), odporu vzduchu (vůči pohybu asteroidu), gravitace (včetně jiných, dostatečně blízkých těles)…
___
Zjednodušeně – letí rovně – hybnost asteroidů schopných dopadnout na povrch Země je tak veliká, že si drobností nemusí ´ všímat´…
😉

Dochy

Otáčení země bude mít u pr… Při podrobném pozorování ze země by otáčení země mohlo mít na pozorovanou trajektorii vliv. Ale nepatrný, pozorovatelný opravdu jen při hodně přesném pozorování.
Už když byl ve výšce 1000km and zemí a padal na NY tak se NY pohyboval se Zemí. Takže už tehdy bylo jasné jak to dopadne. Není to tak že by padal na NY a NY se najednou rozhodl: Bacha, už je blízko, musím se uhnout.

Pokud budeš chtít dát dohromady přesná data, budeš muset vzít zjištěnou trajektorii asteroidu a pohyb země a dát to dohromady jako dva na sobě nezávislé pohyby (téměř nezávislé)

V době kdy bude prolétat atmosférou už mu bude zbývat příliš málo času na to aby ten nicotný pohyb atmosféry nějak významně ovlivnil dráhu asteroidu (pokud nebudeme uvažovat nějaké katastrofické – pro asteroid – scénáře, jako třeba výbuch v atmosféře)

Pohyb země kolem slunce vliv mít může, ale i ten je dopředu odhadnutelný a spočitatelný.

agent 008 :D

leti rovno :D

Heydulak

Spíše bych řekl, že gravitační vliv na dráhu asteroidu padajícího k zemi má to, že se Země posouvá po své dráze okolo Slunce. Vlastní rotace Země kolem její osy nebude mít na dráhu pádu asteroidu vliv, nebo naprosto zanedbatelný, tento vliv se může trošku zvětšit posledních pár kilometrů, kdy si prořezává cestu atmosférou, která je součástí otáčení Země.

bflmpsvz2

Při výpočtech takovýchto situací se planeta bere jako hmotný bod v místě svého těžiště. Takže rotace je teoreticky úplně nepodstatná. A pokud je to těleso kulaté a hmotnost v něm rovnoměrně rozložená, tak je rotace nepodstatná i prakticky. Tak jako nemá rotace Země (podstatný) vliv na oběžné dráhy družic, nemá vliv ani na přilétávající asteroid. Pokud by měla planeta tvar a rozložení hmotnosti jako dejme tomu kladivo, … tak nevím. Stejně by rotovala kolem těžiště a asteroid by byl tažen k těžišti. Ale družice takové nepravidelnosti ovlivňují (třeba družice kolem Měsíce musí počítat s tím, že jsou tam oblasti s hustšími horninami, kde je větší gravitace, která ruší teoreticky vypočítané oběžné dráhy. Musí se pracovat s naměřeným gravitačném polem a ne jen s těžištěm…
Atmosféra rotuje se Zemí, takže po setkání asteroidu s atmosférou je všechno jinak.