dust8

Pokud máte nějaké zkušenosti s čištěním odpadu jedlou sodou, tak jaké?

Midoc: Díky. Zvon na čištění odpadu jsem našel doma a pomohl už na první pokus, ale raději jsem udělal o pár pohybů navíc, aby se odpad pořádně uvolnil.
Ostatním taky děkuji za poznatky.

Nejlepší odpověď
Kepler

Pokud je tam mechanická překážka, tak pomůže jen pero. Sodou jsem to ani nezkoušel – na to je moc slabá. Ovšem na tukové zátky, vlasy a zbytky potravin – na to je kadet jedině NaOH.

Další odpovědi
elkon

Já mám nejlepší zkušenost s Hydroxidem sodným (musí se umět použít), ale opatrně, nenaklánět se nad výpusť, když reaguje.

annas

Čistím odpad v umyvadle nebo dřezu jedlou sodou a octem.

  1. Vliji do umyvadla asi půl litru vařící vody.
  2. Vsypu do otvoru velký sáček jedlé sody a a zaliju vařící vodou. Soda s octem začnou reagovat, pěnit a šumět.
  3. Asi po 10 minutách opět naliji vařící vodu.

Odpad se vyčistí.

Hlada

Ne.
Zkoušel jsem ucpané potrubí čistit mnoha litry louhu i kyseliny chlorovodíkové. Byla to zbytečná práce a vyhozené peníze. Jediným účinným nástrojem je pero.

nyjono

Jedlá soda se nepoužívá na číštění odpadu. Často se přidává k pracímu prášku při praní prádla.
Na čištění odpadů používám hydroxid sodný.

Dochy

Nemám zkušenosti, nevěřím, že by to výrazně pomohlo, soda nedokáže nic moc rozpustit, na to je to moc slabá zásada. A proto je také použitelná v potravinářství.

Hydroxid sodný (krtek) dokáže z odpadu vyžrat běžné usazeniny (chlupy, vlasy, tuky) ale bacha, je to jiná kategorie, práce s ním už je trochu o hubu

Emefej

Tukové špunty a vlasy louh odstraní velmi dobře. Pokud máš možnost, použij raději KOH, má podstatně silnější účinek než NaOH. Jedlá soda je úplně k ničemu.

Midoc

První pomoc. Kup si zvon na čištění odpadu.