bolak

Pokud by se člověk pokoušel dejchat ve vakuu, vydržel by bez vzduchu stejně dlouhou dobu jako kdyby měl zadrženej dech?

Odpovědi
arygnoc

človek by vo vákuu urobil iba polovicu cyklu dýchania – výdych.
nadýchnuť by sa nebolo čoho.

práve pri výdychu má väčšiu šancu prežitia (dlhšie) – až pol minúty.

Zdroj: http://www.roz­hlas.cz/leonar­do/clovek/_zpra­va/kratke-preziti-ve-vakuu-je-mozne--1198835

Dochy

Řešili to nedávno tuším na technetu. Nevydrží stejně dlouho, protože (kromě jiného) nemá zásobu vzduchu v plicích. A ani nesmí mít, pokud by měl, hrozí roztržení tím přetlakem. Podle všeho má člověk řádově 10s do ztráty vědomí, pak ještě pár desítek sekund kdy může být zachráněn, pokud se vrátí tlak.

Jo a „pokoušet se dejchat ve vakuu“ je protimluv.Buď je ve vakuu, nebo dýchá. Obojí najednou se nedá stihnout 😉

anonym

Fakt zajímavá a poučná otázka.

anonym

to ne ,protoze normalne na vzduchu ti dycha cele telo,proste dychas celym povrchem tela

Emefej

Ve vakuu by nedýchal, ale okamžitě explodoval působením vnitřního tlaku. Vy jste ve fyzice nedělali pokus s rajčetem a vývěvou?

bolak

vanasi: nepleteš si mě s žížalou?

Dochy

Nejsem si jist 😉
On je fakt, že se dýchá povrchem celého těla. Podle některých zdrojů může výměna plynů přes pokožku dělat až 1% z celkové potřeby 😉