JájsemRaibek

Pokud aplikuji na venkovní stěnu budovy penetraci, za jak dlouho musím nanést štuk?

V návodu je uvedeno, že po zaschnutí, resp. 4 hodiny.
Ale mně jde o to, pokud dnes aplikuji na stěnu penetraci, mohu štuk nanést třeba za týden nebo i déle?

Nejlepší odpověď
aliendrone

Prodleva by měla být co nejkratší – penetrace ujednocuje a zlepšuje přilnavost podkladu, tudíž pokud to delší dobu necháš „jen tak“, může dojít k lokálním narušení výše popsaného. Něčím se to lokálně zasviní – např. prach aj. a následně bude přilnavost k podkladu různá, z čehož mohou plynout nepříjemnosti. V případě štuku to ovšem není zase tak horké, v případě barev už může (zejm. u bílé). Pamatuji dobu, kdy se penetrace nepoužívala a fasády (pokud nebyly odfláknuty) drží dodnes.

Každopádně prodlevu doporučuji co nejkratší.

Další odpovědi
zjentek

Při vhodných tepelných a vlhkostních podmínkách nemusíš spěchat, na penetraci by v prvé řadě nemělo „prát slunko“ a pršet. No- „by nemělo“… spíš přímo „nesmí“. Pokud déšť a UV nehrozí, tak napenetruj a nech být, pohoda..

Pokud penetrované stěny jsou neporézní nebo hladké, je dobré přimíchat do penetrace písek. Jaký a v jakém poměru najde Gůgl.

Jiří Bohumil

Penetrace je doporučovaná zejména na starší omítky a povrchy, aby se zpevnil podklad, třeba pro ten pro štuk, případně třeba i pro obklady. Pokud jde o novou „hrubou“, na kterou nanášíš štuk bez zbytečné prodlevy, je penetrace v podstatě zbytečná. „Natažený“ štuk se s hrubou spojí spolehlivě a po správném zafilcování se neuvolní. Pokud napenetruješ starší podklad, není dobré odkládat provedení štuku aby došlo k dobrému spojení s podkladem. Ovšem týden by neměl být problém.
Takže je spíše otázka, co na té vnější stěně budovy „fčil“ už máš a co budeš penetrovat.

cukrar

Všichni (zatím) sdělují, že penetrace zlepšuje pevnost…
Opravdu penetrace má lepší pevnost jak lepidlo, které bude nanášet? Proč dříve nedávali penetrace, přesto to drželo?
Nic proti penetracím, ale používat při tom selský rozum.