Stepan.Korba

Pojistka před hlavním jističem

Zdravím, jaká pojistka by měla být? Mám zrekonstruovaný byt, kde jsme vyměnily všechny kabely, zásuvky. Elektřina je celá nová. V místonosti pak mám box s jističi. Z tohoto boxu kabel pokračuje na chodbu, kde proud protéká skrz takovou tu starou velkou bílou pojistku, která má čudlík, který při přepětí vyskočí a musí se znovu nahodit. Dále to pak pokračuje k hlavnímu jističi, který je dole u sklepa. Ten téměř nevypadává. Zajímalo by mě tedy, jestli mohu zakoupit výkonější pojistku místo té staré, aby to neustále envypadávalo a popřípadě, že ano, podle čeho poznám, jak může být silná aby to nezačalo vyhazovat hlavní jistič u sklepa? Děkuji za odpověď
Doplňuji:
Doplňuji, že mám plynová pouze kamna. Bojler, mikrovlnka, konvice, trouba, lednice, varná deska – vše na elektřinu. Většinou stačí abych zapl varnou desku+bojler a pojistka vypne. Ta pojistka je právě mezi hlavním jističem a jističemi, které mám v bytě (na světla, zásuvky apod.) co jsem koukal, většina lidí má pojistky vyměněné za jiné. Jen já mám jako poslední tu starou obrovskou bílou. Jsem amatér, takže proto je to tak zmatené :)

Nejlepší odpověď
tom004

Ten popis je pěkně zmatený.Začnu hlavním jističem,který je s měřením v jedné zaplombované skříni.Ten se nedá jen tak vyměnit.Za prvé je zaplombovaný,a dále se podle hodnoty,je udaná v ampérech,se platí provozovateli paušální poplatek za nainstalovaný příkon.Od něj vedou vodiče(kabel) k bytovému rozvaděči (PL),kde jsou osazeny jističe příslušných okruhů (zásuvky,světla,prač­ka,sporák,ap.). Tyto rozvody musí být provedeny podle příslušné normy ČSN.Měl by je tedy provést elektrikář s příslušnou zkouškou z vyhlášky č. 50.
Na provedenou rekonstrukci el. instalace,se nevyžaduje revizní zpráva.
Doplňuji:
Mezi hlavním jističem a bytovou PL skříňkou s jištěním okruhů už žádná další „obr pojistka“,nemá co dělat.Docela by mne zajímalo,co to vlastně je.Jestli můžeš,nafoť a dej odkaz.

Další odpovědi
mosoj

Jste amatér a tady také!!
Bůh ví co máte nezi jednotlivými jističi a hlavním jističem.
To tady určitě nevyřešíme. Zavolejte si odborníka ať vám to vyřeší. Podle mně máte přetíženou nějakou fázi, protože nevylučujete ani vystavování hlavního jističe, ono kdo ví jak by se choval, kdyby tam nebylo to co tam máte!!!
Stejně vám to musí zhodnotit a případně napravit člověk který ví o co jde !! Jak je vidět sám si to neuděláte.

Mapel

Pojistka o které píšeš je za hlavním jističem a ne před. Je to pozůstatek staré instalace, který měl být odstraněn. Za hlavním jističem – elektroměrným rozváděčem EM následuje podružný rozváděč PR, který při rekonstrukci bytu musí mít revizi. Tento musí být vyroben podle projektu k rekonstrukci, kde jsou uvedeny i hodnoty jednotlivých jističů. Otázka je, čemu říkáš rekonstrukce. K novému PR by měl být natažen nový měděný kabel bez mezipojistky a to v soustavě TNS, případně TNC-S s bodem rozdělení v PR. Podle popisu, jste vyměnili pouze staré hliníkové kabely za měděné v soustavě TNC. Potom to ale není rekonstrukce a nemusí být revize a asi nedošlo k výměně PR.

Jakékoliv výpočty hodnot jističů hoď za hlavu. Potřebuješ zvážit dost vlivů co působí na elektrické obvody. Také potřebuješ znát charakteristiky jističů pro jednotlivé spotřebiče. Přikláním se k názoru ostatních zavolat profíka. Ale opravdu profíka a firma neznamená, že to jsou profíci. Od některých bych si nenechal zašroubovat ani žárovku. Pro podrobnosti se mi můžeš ozvat.

Drap

To záleží také na připojených spotřebičích a současném odběru více spotřebičů. Nechal bych si to v každém případě posoudit odborníkem

Michal Kole

Hodnota HLAVNÍ pojistky nebo hlavního jističe před elektroěmrem slouží také k stanovení poplatku, jaký budete ČEZu, EONu, RWE, … za elektřinu platit.

Zda je pojistka nebo jistič záleží jak je rozvaděč proveden. Rozvaděč na baráku, který je víc vystaven „vnějším vlivům“ např. zimě tak tam se spíš hodí pojistka, protože snese „horší zacházení“ než mechanika jističe.

Hodnota pojistky a jističe se stanovuje hlavně na základě předpokládaného odběru. Je to vztah výkon lomeno odmocnina ze 3 krát 400 V krát nějaká soudobost. Určitě nebudete mít naráz zapnutý akumulačky, bojler, přímotopy, pračku, sporák, mikrovlnku, konvici, …

Sůwa

V každém případě se musíš obrátit na specializovanou firmu, nebo elektrikáře s licencí. Už na výměnu vnitřní instalace měla být provedena revize a v Revizní zprávě by měly být hodnoty jističů uvedeny. Pokud tohle nemáš, tak to rychle nech udělat. Elektřina je dobrý sluha, ale moc špatný pán.
Že o tom moc nevíš, svědčí použití slova „čudlík“ 🙂

Johny_r

Zavolejte elektrikáře. Zde už zbývá jen dodat: „Kdo si tam nastrká hřebíky, vyhoří, a začne od píky“.

jmhad

pokud se jedná o hlavní jistič hned u elektroměru,tak jeho hodnotu si stanoví dodavatel elektřiny.Ostatní si můžeš jednoduše spočítat na http://www.cez­.cz/cs/pro-zakazniky/kal­kulacky.htm

Zubejda

No-ty obrovské bílé pojistky s červeným čudlíkem bývaly dost citlivé,možná by stačilo ji vyměnit za klasický páčkový jistič,ale předělat to musí elektrikář,taky bude možná lepší to nechat rozjistit na víc pojistek,ale to se asi budou muset tahat dráty.Stojí to za ten klid potom.