Avatar uživatele
Registrovaný

Pojistka před hlavním jističem

Zdravím, jaká pojistka by měla být? Mám zrekonstruovaný byt, kde jsme vyměnily všechny kabely, zásuvky. Elektřina je celá nová. V místonosti pak mám box s jističi. Z tohoto boxu kabel pokračuje na chodbu, kde proud protéká skrz takovou tu starou velkou bílou pojistku, která má čudlík, který při přepětí vyskočí a musí se znovu nahodit. Dále to pak pokračuje k hlavnímu jističi, který je dole u sklepa. Ten téměř nevypadává. Zajímalo by mě tedy, jestli mohu zakoupit výkonější pojistku místo té staré, aby to neustále envypadávalo a popřípadě, že ano, podle čeho poznám, jak může být silná aby to nezačalo vyhazovat hlavní jistič u sklepa? Děkuji za odpověď
Doplňuji:
Doplňuji, že mám plynová pouze kamna. Bojler, mikrovlnka, konvice, trouba, lednice, varná deska - vše na elektřinu. Většinou stačí abych zapl varnou desku+bojler a pojistka vypne. Ta pojistka je právě mezi hlavním jističem a jističemi, které mám v bytě (na světla, zásuvky apod.) co jsem koukal, většina lidí má pojistky vyměněné za jiné. Jen já mám jako poslední tu starou obrovskou bílou. Jsem amatér, takže proto je to tak zmatené :)

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Ten popis je pěkně zmatený.Začnu hlavním jističem,který je s měřením v jedné zaplombované skříni.Ten se nedá jen tak vyměnit.Za prvé je zaplombovaný,a dále se podle hodnoty,je udaná v ampérech,se platí provozovateli paušální poplatek za nainstalovaný příkon.Od něj vedou vodiče(kabel) k bytovému rozvaděči (PL),kde jsou osazeny jističe příslušných okruhů (zásuvky, světla, pračka, sporák, ap. ). Tyto rozvody musí být provedeny podle příslušné normy ČSN.Měl by je tedy provést elektrikář s příslušnou zkouškou z vyhlášky č. 50.
Na provedenou rekonstrukci el. instalace,se nevyžaduje revizní zpráva.
Doplňuji:
Mezi hlavním jističem a bytovou PL skříňkou s jištěním okruhů už žádná další "obr pojistka",nemá co dělat.Docela by mne zajímalo,co to vlastně je.Jestli můžeš,nafoť a dej odkaz.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Jste amatér a tady také!!
Bůh ví co máte nezi jednotlivými jističi a hlavním jističem.
To tady určitě nevyřešíme. Zavolejte si odborníka ať vám to vyřeší. Podle mně máte přetíženou nějakou fázi, protože nevylučujete ani vystavování hlavního jističe, ono kdo ví jak by se choval, kdyby tam nebylo to co tam máte!!!
Stejně vám to musí zhodnotit a případně napravit člověk který ví o co jde !! Jak je vidět sám si to neuděláte.


Avatar uživatele
Bronzový

Pojistka o které píšeš je za hlavním jističem a ne před. Je to pozůstatek staré instalace, který měl být odstraněn. Za hlavním jističem - elektroměrným rozváděčem EM následuje podružný rozváděč PR, který při rekonstrukci bytu musí mít revizi. Tento musí být vyroben podle projektu k rekonstrukci, kde jsou uvedeny i hodnoty jednotlivých jističů. Otázka je, čemu říkáš rekonstrukce. K novému PR by měl být natažen nový měděný kabel bez mezipojistky a to v soustavě TNS, případně TNC-S s bodem rozdělení v PR. Podle popisu, jste vyměnili pouze staré hliníkové kabely za měděné v soustavě TNC. Potom to ale není rekonstrukce a nemusí být revize a asi nedošlo k výměně PR.

Jakékoliv výpočty hodnot jističů hoď za hlavu. Potřebuješ zvážit dost vlivů co působí na elektrické obvody. Také potřebuješ znát charakteristiky jističů pro jednotlivé spotřebiče. Přikláním se k názoru ostatních zavolat profíka. Ale opravdu profíka a firma neznamená, že to jsou profíci. Od některých bych si nenechal zašroubovat ani žárovku. Pro podrobnosti se mi můžeš ozvat.


Avatar uživatele
Zlatý

To záleží také na připojených spotřebičích a současném odběru více spotřebičů. Nechal bych si to v každém případě posoudit odborníkem


Avatar uživatele
Zlatý

Hodnota HLAVNÍ pojistky nebo hlavního jističe před elektroěmrem slouží také k stanovení poplatku, jaký budete ČEZu, EONu, RWE, ... za elektřinu platit.

Zda je pojistka nebo jistič záleží jak je rozvaděč proveden. Rozvaděč na baráku, který je víc vystaven "vnějším vlivům" např. zimě tak tam se spíš hodí pojistka, protože snese "horší zacházení" než mechanika jističe.

Hodnota pojistky a jističe se stanovuje hlavně na základě předpokládaného odběru. Je to vztah výkon lomeno odmocnina ze 3 krát 400 V krát nějaká soudobost. Určitě nebudete mít naráz zapnutý akumulačky, bojler, přímotopy, pračku, sporák, mikrovlnku, konvici, ....


Avatar uživatele
Zlatý

V každém případě se musíš obrátit na specializovanou firmu, nebo elektrikáře s licencí. Už na výměnu vnitřní instalace měla být provedena revize a v Revizní zprávě by měly být hodnoty jističů uvedeny. Pokud tohle nemáš, tak to rychle nech udělat. Elektřina je dobrý sluha, ale moc špatný pán.
Že o tom moc nevíš, svědčí použití slova "čudlík" :-)


Avatar uživatele
Pokročilý

Zavolejte elektrikáře. Zde už zbývá jen dodat: "Kdo si tam nastrká hřebíky, vyhoří, a začne od píky".


Avatar uživatele
Bronzový

pokud se jedná o hlavní jistič hned u elektroměru,tak jeho hodnotu si stanoví dodavatel elektřiny.Ostatní si můžeš jednoduše spočítat na http://www.cez.cz/…


Avatar uživatele
Registrovaný

No-ty obrovské bílé pojistky s červeným čudlíkem bývaly dost citlivé,možná by stačilo ji vyměnit za klasický páčkový jistič,ale předělat to musí elektrikář,taky bude možná lepší to nechat rozjistit na víc pojistek,ale to se asi budou muset tahat dráty.Stojí to za ten klid potom.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Bydlení a zahrada

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Bydlení a zahrada

Zlatý Drap 1102
Zlatý mosoj 922
Zlatý hanulka11 500
Zlatý gecco 468
Stříbrný cukrar 332
Zlatý Kepler 273
Zlatý Hlada 258
Zlatý marci1 252
Stříbrný elektrikář 247
Zlatý venkovan 238

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.