modnar

Podle kterého zákona jsem majitelem předmětu, který si zakoupím?

Dobrý den,
pokud si koupím nebo je mi darován nějaký obyčejný předmět, třeba nějaký dekorativní (svícen, fotka v rámečku,..), říká některý zákon, že mám na něj právo a jsem jeho majitelem? Který? (popř. i paragraf)
Nejsem schopný se v tom příliš orientovat, děkuji vám tedy za odpovědi.

Nejlepší odpověď
annas

Otázka je nepřesná, můžete třeba koupit i kradenou věc, i když to nevíte.

„Koupě kradené věci – stali jste se opravdu vlastníkem? “

https://www.e­pravo.cz/top/clan­ky/koupe-kradene-veci-stali-jste-se-opravdu-vlastnikem-100885.html

"Základy úpravy věcných práv "

Dovíte se víc v odkazu – když si předmět koupíte, uzavíráte e kupní smlouvu, u daru pak darovací. Samozřejmě drobnosti není nutné řešit.

Pokud jde o novou věc, stanete se vlastníkem uzavřením kupní smlouvy. Jinak tomu ale bude u věcí, které nové nejsou.

https://muj-pravnik.cz/nabyti-kradene-veci/

V odkazu jsou paragrafy, kterou souvisejí s nákupem či darováním.

" Občanský zákoník (nový) | Zákon č. 89/2012 Sb. – Díl 1 – Převedení věci do vlastnictví jiného
Předpis č. 89/2012 Sb.
Znění od 1. 12. 2018

Oddíl 1 – Darování (§ 2055 – § 2078)
Oddíl 2 – Koupě (§ 2079 – § 2183)
Oddíl 3 – Směna (§ 2184 – § 218"

https://www.me­sec.cz/zakony/ob­cansky-zakonik-2014/f4585474/

Další odpovědi
dubraro

Zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, Oddíl 1 – Darování, Oddíl 2 – Koupě.

Bobek 2

Dubraro má pravdu, jen nepochopil, že „oddílů 1“ a „oddílů 2“ jsou v občanském zákoníku desítky. To by musel napsat, že myslí ty v části čtvrté, hlavě II, dílu 1. Není jednodušší napsat, že to je v § 2055 a následujících? Tam se pojednává o závazcích z právních jednání, jako je darování nebo koupě.

Jinak speciálně o pojmu vlastnictví jako takovém pojednává část třetí (absolutní majetková práva), zejména hlava II díl 3, počínaje § 1011, o převodech vlastnického práva pak § 1039 – kde se například dočteš, že k převodu vlastnického práva dochází k okamžiku účinnosti smlouvy, tedy není přímo vázán na to, kdy je věc skutečně předána či doručena nebo kdy nebo zda je za ni zaplaceno, ovšem podle § 1101 nejdříve okamžikem, kdy lze věc určit dostatečným odlišením od jiných věcí téhož druhu. Tj. pokud si v obchodě poručíš rohlík, tak smlouva je uzavřena (protože svou objednávkou jsi přijal nabídku prodejce), ale tvůj je až od okamžiku, kdy je určeno, který z rohlíků v přepravce bude nakonec ten tvůj.

Pokud jde o darování drobného předmětu, smlouva nemusí být uzavřena výslovně, natož písemně, postačí konkludentní jednání (projev vůle učiněný jiným způsobem než slovně), ale samozřejmě zde může dojít k nedorozuměním a nejednoznačnostem – pokud ti někdo dá do ruky nebo pod stromeček nějakou věc, nebo třeba klíčky od auta, tak vlastně jen ze zvyklostí se pak odvozuje, jestli spíš měl záměr ti tu věc darovat, nebo ti ji třeba chtěl jenom ukázat nebo půjčit. A stejně tak může být sporné, pokud jsi tu věc okamžitě nevrátil nebo nevyhodil, jestli jsi ji jako dar skutečně přijal do svého vlastnictví se všemi právy a závazky, které k ní patří. O smlouvách obecně pojednává § 1724 a násl.

Funna

darování a koupě jsou z hlediska majetkových vztahů úplně rozdílné věci..

dar je popsán v NOZ Zákon č. 89/2012 Sb. OD § 2055 a je tam i pasáž o odvolání daru…tudíž u daru nejsi jasným vlastníkem, např. pokud „porušíš dobré mravy“ může darovatel chtít svůj dar zpět…

u koupě je to ale jinak…pokud si něco koupíš za peníze od právnické osoby, ty se staneš spotřebiteleml (NOZ § 419) a koupí uzavíráte spotřebitelskou smlouvu a toto se pak řeší dál od § 1810…prostě když si něco koupíš v obchodě, bere se, že jsi uzavřel smlouvu s prodejcem, ten ti dá jako důkaz paragon a je to tvoje, jedině, že bys odstoupil od smlouvy…