Frogman

Podle čeho vznikla v matice písmena pro označování obsahu, obvodu atd.?

V angličtině se například obsah značí písmenem A, jako „area“. Podle kterých slov se to značí v češtině?

Nejlepší odpověď
annas

Jako všechno i matematické názvosloví má svou historii.

U nás jeho původ souvisí s dobou národního obrození. Matematické názvosloví vytvořil Josef Vojtěch Sedláček (1785–1836), který zaváděl fyzikální a matematické (přesněji geometrické) názvosloví.

Byl to učitel matematiky, vydal první učebnici matematiky spolu s. Jungmannem vytvořili české názvosloví, uváděli výrazy české – latinské – německé.

Později došlo ke změně či úpravě názvosloví, když František Servít, profesor gymnázia, konzultoval překlad Eukleidovy knihy Základy a řídil j se vydáním Heibergovým, protože se zdálo nejpřístupnější.

Novověké názvosloví geometrické označuje jiným výrazem, než je vidět u Eukleida. Něco ponechal, něco změnil

Z toho plyne, že se geometrické značky i pojmy liší v jednotlivých jazycích. Některé vycházejí z řečtiny, jiné z latiny přes němčinu, ale ty naše jsou počeštěné.

Podle článku Page 1
Česká matematická komunita v letech 1848 až 1918
n: Martina Bečvářová (author): Česká matematická komunita v letech 1848 až 1918. (Czech).
Praha: Matfyzpress, 2008. pp. 249–282.
Persistent URL: http://dml.cz/dmlcz/40­0912

http://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:p1SMm0DN4sYJ:­dml.cz/bitstre­am/handle/10338­.dmlcz/400912/De­jinyMat_34-2008-1_10.pdf+&cd=5&h­l=cs&ct=clnk&gl=cz&cli­ent=firefox-b

Další odpovědi
quizzi

Obvykle podle počátečních písmen:
S … surface – povrch
P … plocha (obsah)
o … obvod
v … výška
s … strana
h … hrana