enderly92

podle čeho se určuje maximální kladné oxidační číslo prvku?

Nejlepší odpověď
Kepler

Podle toho, kolik elektronů je prvek schopný odevzdat. To zase souvisí se stavbou atomu – počtu protonů v jádře a počtu valenčních elektronů.

Další odpovědi
Kelt

Většinou je to podle počtu valenčních elektronů a to souvisí s umístěním v Mendělejevově periodické tabulce., nebo podle počtu jednovazných ligandů na daný prvek, ion nebo skupinu. Ale ne všichni v té skupině jsou na tom stejně. Teoreticky třeba ano, ale pak hrají roli další faktory. Například skupina obsahující kyslík, síru, selen, Telur, a polonium má 6 vazebných elektronů, ale kyslík se kvůli své vysoké elektronegativitě na hodnotu 6 nikdy nedostane, u síry je mocentství 6 obvyklé a stálé – sírany, kyselina sírová, a u selenu a teluru nejsou tyto sloučeniny moc stálé. Ale to asi nepotřebuješ vědět.

Emefej

Velmi zjednodušeně – podle jeho polohy v periodické soustavě.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.