Zvědavý

Podle čeho jednoduše poznám v angličtině kde má být čas přítomný prostý a kde průběhový ?

Co mi to ve větě napovídá ?

Nejlepší odpověď
ivzez

Prostý čas → něco, co se děje pořád, opakovaně
(v češtině nedokonavý slovesný tvar → např. Rád sedávám v křesle.)

Průběhový → děj probíhá právě teď/něco se děje právě teď
(v češtině dokonavé sloveso → Sedím u stolu.)

Počkejte si ještě na odpověď Quentose.

Další odpovědi
Alesh

Tak to je zrovna vcelku jednoduchý, to ti odpovím i já čtyřkař z angličtiny. 🙂
Věta: „Čtu (knihu/knihy)“. Pokud čteš teď, v tento okamžik, tak to probíhá, proto průběhový čas: „I am reading.“ Pokud ale mluvíš o svých koníčcích, jako že třeba každý večer čteš.Tak pak řekneš „I read.“ Jedná se tedy o činnost, kterou neprovozuješ v tento okamžik, ale v tomto období života ji (pravidelně) provozuješ.

Lilama

Průběhový znamená, že to probíhá právě teď. „Im writing now.“ -právě píšu.

Prostý když se to opakuje a nemluvíš o přítomnosti. I write everyday. Každý den píšu.