vavron

Podivnému telemarketingu jsem sdělil osobní údaje, mám si zřídit novou občanku?

Dobrý den. Dnes mi volala nějaká paní z neznámého čísla, že je prý od TMobilu. Znala mé jméno, trvalé bydliště a službu co využívám od TMobile (pevný internet) a sdělila mi že díky věrnosti u nich můžu získat nový telefon se slevou 75% a k tomu SIM kartu s 14GB daty internetu. Ptal jsem se ji jestli je na té kartě nějaký tarif, jestli musím něco platit navíc a tvrdila mi že ne. Na to jsem tedy reagoval pozitivně a hloupě jsem ji sdělil mé rodné číslo i číslo Občanského průkazu (prý kvůli ověření totožnosti kurýrem). Na to mi řekla že mě kontaktuje kolegyně kvůli potvrzení či co.

Mezitím jsem si vyhledal její telefonní číslo na internetu a našel jsem jen samá negativní hodnocení, otravný telemarketing, šejdířské taktiky a podobné zkušenosti jako já, některým lidem tvrdili že jsou od O2. Poté mi tedy zavolala její kolegyně (ze stejného čísla) a zrekapitulovala mi moji objednávku, jen tam byl najednou navíc tarif 500Kč/m tak jsem to nakonec odmítl.

Zjistil jsem pak, že RČ a číslo OP se dá celkem snadno zneužít např. k půjčkám, a že by se na tyto údaje ani neměli ptát kvůli GDPR. Když jsem to četl tak jsem zbledl, ale když jsem si řekl že jim věřil i TMobile s detaily mých služeb tak mě to zas trochu uklidnilo. Měl bych jim věřit, nebo si radši udělat nový Občanský průkaz?

Hlasujte v anketě

Odpovědi
Hlada

Věřit

Přestaň panikařit. RČ a číslo OP jsou samy o sobě k ničemu. Báchorky o půjčce jsou dobré tak k pivu a vínu. Něco jako vaginismus. Každý ví, že to zažil někdo jiný. Co by asi věřitel mohl žalovat? Po telefonu je sice možné uzavřít smlouvu, všechny tyto smlouvy ale mají ochrannou lhůtu, ve které je lze vypovědět.

Drap

Špatná anketa, chybí jiná možnost. Je úplně jedno zda si vyměníš občanku nebo ne. V době telefonátu platila stále ještě ta stará.

vavron

Pokud by ale to číslo zneužili např. k půjčce až někdy v budoucnu po výměně OP, tak by se jim to znemožnilo ne?

nyjono

Mooooc špatná anketa. Vůbec ani není potřeba, aby to anketa byla.
Sdělit komukoli neznámému celé rodné číslo a celé číslo občanky je nebezpečné.
Pro ověření se používá na požádání sdělit např 4.-6. číslo apod.