zjentek

Počítač moc topí, jak chladit?

Okno dokořán už nezabírá, pozvolna „klasicky“ přichází tropy, čili venkovní teplota přestává zabírat a v pokoji s PC je TEĎ (NA 1. MÁJE!) 30°. Jak na to? ;p

Nejlepší odpověď
jáára

Vyčistit, dát vyčistit, zjistit teploty komponent. Celej počítač včetně zdroje.

Další odpovědi
Edison

Jde o to, jaký systém chlazení máte teď. V první řadě bych doporučil vyčistit stávající chladič. Celkem by mě zajímalo, jak se daří mít teď v pokoji 30 st.C. Kolik tam míváte v létě? 60?

Lamalam

Vyčistit (nechat vyčistit) útroby, použít kvalitnější zdroj s nižším ztrátovým výkonem, udělat si pořádek v kabeláži.

autacek

Domnívám se, na rozdíl od kolegů, že množství vyzařovaného tepla z PC je závislé nikoli v na stavu chladiče, nýbrž na zatížení procesoru a ostatních komponent. Chladič má jen funkci přenést teplo dříve do prostoru. Tady je každá rada drahá a ideální by bylo odvést vyzařované teplo přímo ven, ať již odtahem přes zeď, nebo nechat PC venku a dovnitř zavést pouze dráty..

Ušel ventil

Dříve jsem chladil podložkou s větrákem , ale současné L-----o to zatím nepotřebovalo , na Heuréce je velký výběr podložek s chlazením,
chladících podložek je v nabídce nespočet od 150 kč , např: https://podlozky-a-stojany-k-notebookum.he­ureka.cz/vko-vakoss-chladici-podlozka-pod-notebook-17-lf-1860-cerna-lf-1860al_6/

aliendrone

Čisté chladiče jsou fakt dobrý nápad, BOHUŽEL to NIC nezmění na množství produkovaného tepla. To je dáno vlastním TDP komponentů a jejich zatížením.
A s tím nehneš – podobně jako kdybys chtěl regulovat teplo vydávané žárovkou. Jistě – namítneš, že stačí k žárovce připojit reostat a hnedle s jeho pomocí snížíš jí produkované teplo. Jenže… za cenu jejích výkonu (světelného).

To samé platí pro PC – můžeš podtaktovat (komponenty poběží na NIŽŠÍCH frekvencích, než nominálních) a případně i o něco snížit voltáž. (kam až, aby to pracovalo bez poruch je opravdu spíš záležitost experimentu) Za to ale pochopitelně ZAPLATÍŠ poklesem výkonu i v pracovní (výpočetní) oblasti. :D

Asi nejschůdnější způsobe je FYZICKY eliminovat zdroje tepla. Příklad – optická mechanika – používá se dnes už jen při instalaci OS (pokud vůbec), jinak k ničemu, ovšem i když ji zakážeš, stejně do ní jde proud a topí. Jednoduše ji ODPOJ (jen kabely, v kysně ji pochopitelně nechej ;) :D)

Měnit komponenty za jiné s nižším TDP mi přijde trochu bláznivé (i když třeba 10 let stará hi-ednová grafika topí převelice a její výkon dnes dává kancelářská špuntovka za 1500Kč s pasivním chladičem), protože ekonomičtější mi přijde vyměnit CELOU sestavu.

Poohlédl bych se po NOVÉM stroji. Dnešní procesory s 65W TDP mají o dost VYŠŠÍ výkon, než jejich 6–8let starší předchůdci se 130W TDP! A s ostatním jakbysmet. Zvedneš výkonnost, ušetříš za elektřinu a „odpadní“ teplo snížíš.

Jinak s tím nic neuděláš, to je prostě fyzika. Takže jediné další řešení jak udržet teplotu místnosti pod kontrolou, je pořízení klimatizace, eventuelně strčit PC jinam, než máš monitory s klávesnicí a myší. (pokud to jde) :D :D

Je sice ještě možnost pořídit „vodníky“ (vodní, resp. kapalinou chlazení komponentů) – to sice s produkovaným teplem také nic neudělá, ALE je neporovnatelně jednodušší jeho vnější chladič (radiátor) s vrtulí instalovat za okno (díru na hadice a kabel skrz zeď vyvrtáš a samotné uchycení chladiče venku nepřekračuje obtížností např. zavěšení satelitní paraboly. Kámoš to tak má, na zimu si chladič přehodí dovniř (a má z toho „výpomocné topení“ ;) :D), ale mně to přijde spíš jako „dokázal si, že to TAKÉ JDE“ řešení. Každopádně s vodníkem je mnohem snažší vytvořené teplo odvést nějak jinam, kde ti nebude vadit.

Tož držím palec draku, ať se neugriluješ ve „vlastní šťávě“!

anonym

Uvědomte si jaké teploty procesoru se vlastně snažíte chladičem snižovat předáváním do okolního prostředí. Jsou to teploty často vysoko nad 80° takže i 30° vzduch může být účinné chladivo. Zajistěte dostatečnou rezervu v otáčkách ventilátorů tím že budete kupovat jen co největší průměry (12cm ventilátory, nikoliv 8cm které mnoho výkonostních rezerv nemají) na procesor nasaďte velký pasivní chladič odvádějící teplo od procesoru do hliníkového žebrování pomocí měděných heatpipes např. https://www.ar­ctic.ac/eu_en/pro­ducts/cooling/cpu­.html … v případě grafické karty vždy vybírejte takovou jejíž slotový chladič umí horký vzduch rovnou vyvádět zadní částí skříně ven a nehoní ho nesmyslně uvnitř kolem dalších komponent … tím dostatečně zvýšíte účinnost chlazení aby vám ani 40° teploty nedělaly velké problémy. (nabízí se samozřejmě i nákladnější postupy přestavbou na efektivnější vodní chlazení, ale to které jsem uvedl výše se dá provést za pár set korun a není nutné do toho investovat půl výplaty jako do „vodníka“)

aliendrone

Nechápu co pořád všichni máte s těmi chladiči. OK, čisté PC je lépe chlazeno a to je fajn pro jeho komponenty, nicméne to nemá NIC SPOLEČNÉHO s množstím tepla, které produkují!

zjentek

Tolik zas ne! 42 mně to tady za poslední tři roky zatím ještě nepřelezlo ;)