Syd

Po kolika letech, nebo spíše ujetých km se stane ze začátečníka řidič?

Samozřejmě, že vydání řidičáku by mělo být důkazem, že člověk umí řídit, co si budem ale povídat: V praxi je nemožný, aby se v autoškole naučil skutečně řídit a řešit různé situace. Skutečným řidičem se stane až po jistých zkušenostech. Je mi jasné, že je to značně individuální – někomu to jde hned, někdo po letech stejně řídí s odpuštěním jako hovado. Na jednu stranu se můžu vymluvit, že mi ty léta chyběj, na druhou stranu si samozřejmě uvědomuju, že to není žádná omluva. Přesto ale: po kolika letech/km už neni možný to (že člověk řídí jak hovado) vysvětlit začátečnictvím? Vím, že se to nedá takhle univerzálně říct, ale zkuste vyjít ze svý zkušenosti.

Nejlepší odpověď
MrGandy

No, tak asi po pár letech, je pravda, že se to nedá říct. Je jasný, že člověk po autoškole nebude jezdit 200 po dálnici a doufat, že nenabourá nebo zacouvávat jak profík.

To je potřeba trénovat, třeba si jednou řeknete, že někoho zkusíte předjet, pak zase a už se to učíte. To samé s couváním. A pak vám bude vadit, že se člověk na zelenou rozjíždí 3 sekundy.

Další odpovědi
chudst

Po kolika letech nelze rict, spis po kolika ujetych km v urcitem casovem obdobi. Jinak receno – chce to jezdit, jezdit a jezdit.

Obecne bych to definoval takto: Ze zacatecnika se stava ridic tehdy, kdyz umi reagovat a predvidat ruzne situace a sam neni prekazkou v provozu a neohrozuje ostatni.

A kdy se to nauci je vec individualni, ja se zacal za ridice povazovat zhruba po 20.000 najetych kilometrech – zhruba za jeden rok. Za ten jeden rok jsem najel relativne hodne kilometru a take jsem musel resit docela dost situaci (od par nedani prednosti zprava, jeti tri aut na jedne mensi silnicce vedle sebe, blazna na kruhacu jedouciho v protismeru, po prudke brzdeni na dalnici; v zime pak naopak s naledim, apod.) Diky tomu, ze jsem tyto situace zazil, si umim predstavit, ze je zaziji jeste jednou – a podle toho take uzpusobuji svuj zpusob jizdy. Mel by to delat kazdy, ale zacatecnik casto nehleda problemy tam, kde zatim nejsou a nepredvida. (Ja nastesti predvidal nebo jsem mel stesti, takze nikdy jsem zadnou nehodu at jiz mnou zavinenou nebo nekym cizim nemel.)

Presto – daleko horsi, nez zacatecnici, jsou prave ridici, kteri ridi 3–10 let (alespon takto se ta doba udava), protoze si jednoduse prilis veri a moc frajeri.

aramah

To se nedá říct.Snad jen kolik má ten dotyčný najeto bez nehody.Ale ani to není záruka dobrého řidiče.

Danča84

Chudst to v tom posledním odstavci popsal moc hezky (do této skupiny asi právem patří můj manžel – „mám spolehlivé auto a už hodně, hodně zkušeností, mě nikdo nebude učit řídit!“)
Jinak každý se učí řídit jinak dlouho, záleží nejen na ujetých km a jak dlouho řidičák máte, ale také na sebevědomí řidiče a na jeho odvaze zkoušet naučit se nové věci (předjíždět, jet v daném úseku rychleji než dosud…)

martyuno

To se nedá posoudit podle toho jak dlouho řídíte nebo kolik máte ujeto km,znám z vlastní zkušenosti řidiče co po měsíčním řízení jezdili podstatně lépe a bezpečněji než řidiči s letitou praxí…:-)Takže je to individuální