Po cole se nemůže usnout?

je to pravda?

Odpovědi
cochee

Umím si představit, že někdo, kdo nepije pravidelně nápoje s kofeinem (káva, cola, energeťáky) a tudíž jeho organismus nezískal jakousi odolnost vůči kofeinu (pravidelným pitím těchto nápojů si na ně organismus jaksi zvyká a kofein už víceméně nefunguje), tak večer vypije půllitr coly a nemůže usnout. Jo. Pro info: průměrný šálek/hrnek kávy ze směsi arabiky a robusty (robusta obsahuje daleko víc kofeinu než arabika) obsahuje cca 220 mg kofeinu, ať už jde o čtvrtlitřák „turka“ nebo 30 ml espresso. Coca Cola, třetinková plechovka nebo lahva, však jen 30 mg a kupodivu tentýž nápoj light 40 mg, 50 mg kofeinu pak obsahuje naše Kofola. Množství v „colách“ je zhruba stejné, jako v hrnku černého čaje, zde záleží na délce luhování. Takže pro stejný účinek jako u kávy by se té „coly“ muselo vypít 4–5× více, ale jak jsem napsal, u osob nezvyklých na kofein je účinek silnější.

lota

Asi jak u koho.

turbo085

Obsahuje kofein, což je alkaloid, který ti příznivě stimuluje nervovou soustavu a srdeční činnost.

anonym

Jak u koho, ale u mne to už není, že bych nemohl usnout po nápoji s obsahem kofeinu. Večer piju kávu a usínám u ni.