pizlicka

Platí plně invalidní důchodce daň z polí, když svou plnou invaliditu nenahlásí?

Když je někdo v plném invalidním důchodu, je vlastníkem zemědělské pudy, kterou pronajímá družstvu, družstvo ročně posílá tomu člověku okolo 5 tisíc korun s tím, že ten člověk odvádí daně, musí zaplatit daně, i když je plně invalidní? Nebo jaky je postup? Děkuji moc. JENŽE TEN PÁN NENAHLÁSIL,ŽE JE PLNĚ INVALIDNÍ. A TÝKÁ SE TO I ROČNÍ DANĚ Z NEMOVITOSTI?

Nejlepší odpověď
ivzez

V případě příjmu z pronájmu musí daňové přiznání
(DP) podat i nvalidní důchodce.

Nemá-li kromě zmíněných 5.000 Kč žádný další zdanitelný příjem,
žádnou daň platit nebude (pokryje ji sleva na poplatníka).

__________

Po doplnění otázky a k dalším odpovědím:

DP musí podat každý, kdo má příjmy z pronájmu bez ohledu na výši
těchto příjmů. Příjem z nájmu není příležitostný ani nahodilý. Daní se
podle § 9 daňového zákona a neplatí zde limit 6.000 Kč ani 15.000 Kč.

S daní z nemovitosti nemám zkušenosti, ale předpokládám, že i tu musí
platit každý, kdo vlastní nějakou nemovitost.

____

Nerozumím doplnění ohledně „nenahlášení plné invalidity“.
Invalidita s povinností platit daně nesouvisí.

U daně z příjmu lze v případě dostatečně vysokých (z 5.000 Kč ji uplatnit nelze)
příjmů uplatnit vedle slevy na poplatníka i slevu na invaliditu. Potvrzení o přiznání
invalidity by bylo nutné přiložit k DP.

Další odpovědi
Drap

Přiznání musí podat, pokud neni žádný příjem kromě toho co jsi napsal, bude výsledek nulový.

Hlada

Na to není možné jednoznačně odpovědět, protože to takhle spolu nesouvisí.
Invalidní důchodce podává DP za stejných podmínek, jako kdokoli jiný, t.j. od 15 tis. zdanitelných příjmů. Ve výsledku si pak kromě jiných slev odečte navíc slevu na příslušný stupeň invalidity.
Pokud má jen 5 tis. z pronájmu, DP nemusí podávat. Žádnou daň neplatí.
Nepochopil jsem, co by měl komu hlásit.

Mc Merkurion

… u daně z pronájmu neplatí minimum ani invalidata >>> platí se vždycky >>> kdyby platil limit od „blablabla“, neplatil by daň z nemovitosti (baráku, bytu) skoro nikdo … a to by nám stát neodpustil …
… a ještě dodatek, daňové přiznání se podává JEN při změně nemovitostí, daň se platí každoročně do konce května …