GenKi5

Platí jestĕ vydržecí a vlastnické právo?

Nejlepší odpověď
JájsemRaibek

Nový občanský zákoník č. 89/2012 Sb. („NOZ“) vydržení upravuje zřetelně podrobněji, než současný občanský zákoník č. 40/1964 Sb („ObčZ“). Důkladnější úprava vydržení v NOZ je důsledkem strohosti úpravy vydržení v ObčZ, která byla hmatatelně uchopena až v rámci rozhodovací činnosti soudů. NOZ pojímá vydržení jako tzv. řádné vydržení a zavádí nový institut tzv. mimořádného vydržení. K naplnění řádného vydržení je přitom dle NOZ třeba kvalifikované držby trvající po určitou, zákonem stanovenou, dobu. Při mimořádném vydržení se do popředí dostává výjimečně dlouhá doba, po kterou držba vlastnického práva trvá, a to za předpokladu, že držiteli nebyl prokázán nepoctivý úmysl. NOZ důrazem na dobu trvání držby současně tlumí formální požadavek existence právního důvodu držby.

Další odpovědi
gecco

Vzhledem k tomu, že vůbec není jasné, nač se ptáš, doporučuju si přečíst NOZ ( http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/obcansky-zakonik/ ), §976 a další…
😉

cukrar

Jistě že platí, jak píč správně Gecco