skorcovaz

Píše se nicméně, nebo víceméně?

Nevíte, jestli se používa slůvko „nicméně“, nebo „víceméně“? Nebo obojí? Pokud ano, které kdy?

Nejlepší odpověď
anonym

Význam slov bych chápal,chápu odlišně.
Nicméně ve smyslu – ale,avšak,kdyby, víceméně – přibližně,celkem.

Další odpovědi
Bunnik

Nejsem češtinářka, ale cítím v těch slovech odlišný význam. Nebo je alespoň já odlišně používám. NICMÉNĚ jako spojku na začátku věty (nebo věty vedlejší) ve smyslu „a přesto“ nebo „každopádně“ a VÍCEMÉNĚ užívám nejčastěji v tomto spojení – že je něco víceméně jedno. Nebo třeba když by mě někdo zkoušel a já odpověděla ne úplně dobře, ale ani úplně špatně, jen bych to třeba trošku popletla, ale pointu bych chytila, tak bych odpověděla víceméně dobře.

Teď jsem v tom možná udělala trošku maglajz a neručím, že to je tak správně… :))

iceT

Pouzivam oboji.
Vice vam jiste povi jiny uzivatel,jelikoz ja to neumim vysvetlit,prestoze jsem z cestiny mela vybornou.

iceT

Nejsem lakoma na znalosti a rada se o ne podelim,ale pokud neco neumim vysvetlit,tak to taky reknu,pokud pouzivam obe slova,tak to taky reknu,to prece neni nic spatneho,stejne tak jako kdyz neodpovim na otazku,na kterou neznam odpoved.Nicmene ze skoly jsem uz pekne dlouho venku,takze si nemuzu pamatovat vsechno,a je pro me dulezitejsi psat bez praviposnych chyb,nez vedet,ktere slovo mam kde pouzit.
Tazatelka se ptala,jestli se pouziva to nebo to a ja jsem podle toho odpovedela,i kdyz ne na celou otazku.
Taky jsem napsala,ze na zbytek jiste odpovi jiny uzivatel,coz se taky stalo,tak tedy nevim,proc by moje odpoved mela byt horsi nez jine.
Jestli jsem nekoho urazila tou svoji odpovedi,omlou­vam se.

Luss

vůbec nikoho jste myslím neurazila. jen jsme se pozastavili nad tím, že to vlastně vůbec nebyla odpověď na otázku. kromě toho, já slova, která neumím vysvětlit a neznám jejich význam nepoužívám, ale tohle jsou tak pěkná česká slova, že mě to prostě zarazilo. teď jsem si vzpomněla na jeden vtip: zastaví policajt řidiče a říká mu: „pane řidiči, víte, proč vás stavim?“ řidič netuší. policajt: „no nesvítí vám jeden heligón!!!“ řidič se usměje a říká: „myslíte snad halogen!“ a policajt nasupeně: „jo tááák!!! tak on pán je ještě ke všemu suvenýr?!?!“
doufám, že to vezmete sportovně IceT :) to je jen na odlehčení…

1popelka1

Luss, díky za názor, souhlas a vtip 🙂

Luss

Nelze, nez souhlasit s Annas. Slova maji opravdu uplne jiny vyznam. I odpoved Bunnika je logicka, vlastnimi slovy popsana – davam palec. souhlasim s Poplekou, ze odpovedet stylem, „pouzivam oboje, ale vysvetlit to neumim“, to je tedy odpoved „jak stehno“, jak se rika :)))))

1popelka1

A když už jste měla výbornou z češtiny, tak to dokažte,ne? Vaše odpověď svědčí spíše o opaku nebo o nízkém seběvědomí, že si nevěříte…a to je škoda,ne,nepředat své znalosti a někomu pomoct, když víte…

1popelka1

iceT, co to má znamet? Jsme ve školce, abychom se pošťuchovali?
Když si myslíte, že to neumíte vysvětlit, tak jsem nemusela ani odpovídat a nebo jste se měla pokusit, když už jste napsala. Vaši odpověď nějak nechápu.

Buď vím a odpovím – pokusím se vysvětlit, nebo nevím a pak neodpovídám…

annas

Popelko, nedalo mně to, abych neodpověděla, i když jsem se zařekla, že do vyřešení situace nebudu odpovídat. Aby mě zase někdo nenařkl, že toužím po bodech, vložila jsem odpověď doskuze, i když nevím, zda si jí někdo všimne.

colombo3

Ano já jsem si všimla a po pročtení diskuse se popelka popelí,má přez 90% "úspěšných"od­povědí,ale jak jsem si její odpovědi pročítala, tak nic neví a dokonce odpovídá úplně na něco jiného než zní otázka,tak ať nekecá,ona sbírá body aniž by věděla odpověď, schválně si to pročtěte,a ten, kdo napíše méně než popelka, někdy znamená více.Takže další slovo. Zdravim annas

annas

Nicméně = přesto, přece, však.
Víáceméně – větší nebo menší měrou, zhruba, vlastně.