ratjfwemtrlk

Píše se celý víkend, nebo celí víkend?

Ve větě: Stejně to nakonec dopadne tak, že se celý víkend budu válet doma. se píše celí, nebo celý víkend?
Proč?

Nejlepší odpověď
JájsemRaibek

Pokud nevím, tak si řeknu celý, celá, celé – takže mladý, mladá, mladé a zde se píše normálně tvrdé Y. Pokud celá, celé a celý nelze říct, je to podle jarní-ono totiž jarní, jarné a jarná jaksi nejde, tehdy se píše měké I.

Další odpovědi
Mc Merkurion

… píše se vodkajživa celej …

Dochy

Raibek má samozřejmě pravdu, ale McMerkurionova odpověď také není od věci. V mnoha případech platí, že se píše „Ý“ tam, kde lze v hovorovém jazyce použít místo toho „EJ“:
mlýn – mlejn, dýchat – dejchat,
Ale bacha, musí jít stále o stejné slovo. Aby ses pak nerozhodl napsat PÝSEK.