krftwrk

Pianino vs kridlo

Je nejaky zasadni rozdil ve zvuku pianina a kridla ? A proc se v orchetrech atd. hraje na kridlo ? Je to jen z estetickeho hlediska nebo je tam rozdil i ve zvuku ?

Nejlepší odpověď
annas

Proč křídlo – pro patřičnou rezonanci zvuku je potřebná i určitá výška stropu.

Ve skříni křídla jsou rám a struny uloženy vodorovně. Struny jsou taženy kolmo ke klaviatuře a leží vedle sebe. Velikost křídla se liší, jeho délka může dosahovat od zhruba jednoho a půl metru až ke třem metrům. To klade značné nároky na prostor, v němž je křídlo umístěno, a to nejen na plochu, ale i výšku místnosti, neboť pro patřičnou rezonanci zvuku je potřebná i určitá výška stropu.
-

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Klav%C3%A­Dr

Jedné pianistky se náš redaktor zeptal, jaký je hlavní rozdíl mezi zvukem koncertního křídla a pianina.

Odpověděla: „Vyjádřila bych to třemi slovy — zvuk, čistota, živost. Koncertní křídlo má lepší rezonanci. Zvuk je čistý a silný. Ve srovnání s tím je zvuk pianina slabší. To je způsobeno také tím, že pianino často stojí u zdi, která pak tlumí zadní rezonanční desku.“

http://wol.jw­.org/cs/wol/d/r­29/lp-b/102002806