yerboi

pH pufru – nerozumím znaménkům

Dobrý večer, vůbec nerozumím co tam mám za chybu…

V 1200ml acetátového pufru je obsaženo 0,56 mol/l kyseliny octové a 0,3 mol/l octanu sodného. K tomuto pufru bylo přidáno 100ml KOH o c=0,4mol/l

O kolik jednotek se zmeni pH?
CH3COOH Pka = 4,75

Ph = 4,75 + log 0,3/0,56

pH= 4,479

pH = 4,75 + log 0,3/0,56 , n=100.10−3 . 0,4 = 0,04

pH = 4,75 + log 0,3.1,2+0,04./0,56­.1,2–0,04
pH = 4,75 + 0,63
pH = 5,38 Tato část by měla vyjít pH= 4,3869 protoze mam zde opačně znaménka, ale nechápu proč. Dělal jsem to podle vzorečku – pH = pKa + log n(sůl) + n (NaOH) – n (HCl) / n (kys.) – n (NaOH) + n (HCl)

Mělo to být zapsané takto … 4,75 + log 0,3 . 1,2 – 0,04 / 0,56 . 1,2 + 0,04

Tomu přesně nerozumím v příkladě, ty znaménka mezi 1,2 a 0,04

Jinak výsledek je, že se změní o 0,0921 pH…, ale to bych veděl kdybych rozuměl těm znaménkum…

Odpovědi
elkon

V pravidlech webu je zakázáno zadávat zde úkoly.
Nahlášeno.

Kelt

Pokud dáš k pufru něco alkalického, tak se pH zvýší, ze 2 na 3, ze 3 na 5 a pod. Podívej se na vzorečky, uvědom si, co dosazuješ a zkus si spočítat stechiometricky, co vznikne tou reakcí.

Dochy

elkone, tentokrát nesouhlasím. Dotaz nesměřoval na kompletní vyřešení úkolu, ale na konkrétní informaci, se kterou má tazatel problémy. Podle mně jde o zcela regulérní dotaz, přesně v mezích toho, co tu tazatelům běžně doporučujeme, pokud se na školní úlohu zeptají.

Bohužel já neodpovím, tohle jde mimo zcela mimo můj okruh vědomostí.

quentos

Akorát že to není dotaz, v celém příspěvku není jediná tázací věta.

Dochy

Chápu. Na druhou stranu (po praktické stránce) lepší, než když se někdo „zeptá“:
„Poradíte?“ 😉