Avatar uživatele
Zlatý

Pepík sabotuje IQ test

Pepík dostane od paní učitelky ve škole IQ test, ale rozhodne se že si z ní vystřelí a pokusí se dosáhnout co nejmenšího IQ, tzn. bude se snažit odpovědět na každou otázku špatně. V testu je 100 otázek, každá otázka má 4 možnosti z nichž vždy jen jedna je správná, a za každou správnou odpověď dostane Pepík 2 body IQ.

Poté co Pepík test odevzdá ho učitelka vyhodnotí a zjistí, že Pepíkovo IQ dělá nádherných 36 bodů. Jaká je ale jeho skutečná inteligence?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Já bych řekl, že má IQ 92. Je to tak?
Doplňuji:
@RedC22: Já uvažoval nejprve stejně jako ty a došel jsem ke stejnému výsledku. Pak jsem ale hloubal dál, nezdálo se mi to mj. z důvodu, že je to číslo dost nízké, a dospěl jsem k následující úvaze:
Pokus vše pos*at mu evidentně nevyšel u 18 otázek.
To podle mě znamená, že u 54 (3 * 18) otázek určil chybně správnou odpověď a pak následně vybíral ze tří zbývajících, kde náhodným výběrem s pravděpodobností 1/3 trefoval správnou odpověď. Tj. u 18 se mu to nepovedlo.Z toho plyne, že správně věděl 46 otázek = 92 bodů. Jinak je to samozřejmě +- něco, protože nikdo nemůže zaručit , že při náhodném výběru nebude mít malinko šťastnější ruku a nebo naopak.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele

Lucijej, ach ty počty, postup fajn, ale 128


Avatar uživatele
Zlatý

Je to pěknej blbec, když ze tří evidentně špatných odpovědí v 18 případech neumí vybrat a dá zrovna tu správnou. :-)


Avatar uživatele
Zlatý

Viděla bych to takhle:
Vzhledem k tomu, že se snažil odpovídat, co nejvíce chybně, takže ty otázky, které zodpověděl správně ve skutečnosti nevěděla pouze omylem vybral správnou variantu a ostátní otázky vybral právě proto, že věděl, že jsou chybné. Takže jeho skutečné IQ je 164. (?) Aspoň si teda myslím....
Doplňuji:
Ach ty výpočty 200 - 72 = 138

Doufám, že aspoň mysšlenkový pochod se zaobírá správným směrem, páč ty počty......


Avatar uživatele
Pokročilý

36 bodů znamená, že měl 18 otázek správně. Že trefí správnou odpověď ze čtyř možností (pokud ji nezná) je 25 %. To znamená, že ve skutečnosti neznal odpověď na čtyřnásobek otázek. Počet otázek, na kterou odpověď znal, by tedy mělo být 100-18*4 = 28. Což by v tomhle systému hodnocení mělo dělat inteligenční kvocient 56.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Pokročilý

RedC22

Alesh:
Oba jsme zvolili odlišnej algoritmus.
Můj je tento: Když nevim odpověď, prdnu tam jednu ze čtyř.
Tvůj je tento: Když nevim odpověď, jednu si tipnu a odpovim jednou ze zbývajících.
Neni možný, že při každym postupu dosáhneš odlišnýho výsledku?

Přemýšlím, jestli to nemá určitou paralelu s timhle: http://latrine.dgx.cz/…

Avatar uživatele
Zlatý

bolak

Hele, já se ptám, já to nevim :)

Jen jsem nadhodil příklad ktere a chtěl sem abyste se podělili o své názory :)
To zadání sem teda hodně zjednodušil, protože nejde přesně určit kolik bude mít bodů (a IQ v inteligenčních testech se taky stanovuje jinak), nicméně jde tam o to, jak píše RedC22, o těch 25%, takže co odpověděl dobře, vlastně ve skutečnosti nevěděl.

Avatar uživatele
Zlatý

kapka

Taky jsem uvažovala tak nějak jako RedC22, protože tam uvažuje i s tím, že se vybírá ze čtyř odpovědí. Jen jsem to neuměla domyslet. Alesh na to jde jednodušejc, ale taky by to tak teoreticky mohlo být, asi. Já jsem z toho jelen. :-)

Avatar uživatele
Zlatý

bolak

Nojo, ale jestli ten Alesh nejde až moc do hloubky :))

Ono kdybych to počítal zpětně, a bral to po jedný tak pokud zná Pepík odpověď na dejme tomu 96 otázek a 4 ne, tak by měl jednu z těch 4 omylem trefit a dosáhnout 1 správné otázky, čili 2 bodů. On dosáhnul 36 bodů (osmnáctinásobek), což znamená že 18*4 otázek nevěděl. A pokud nevěděl 72 otázek, tak pak jich logicky musel vědět pouze 28. Za každou jsou dva body, takže by měl mít IQ 56, jak řekl RedC22. Taková byla prvotní úvaha, pak sem do toho začal rejpat dál a teď už si nejsem zas tak moc jistej, každopádně bych teď navrhoval menší změnu jména. Pokud by tahle úloha někdy v budoucnu měla jít do matematických sbírek, jméno Pepík bych nahradil mnohem libozvučnějším Laco.

Avatar uživatele
Zlatý

kapka

Jo, jo, Laco, to by šlo. Aspoň v něčem máme jasno. :-) Co se týče výpočtů, uvažuju stejně jako ty. Možná mají pravdu fakt oba. Přidám ještě další teorii. Laco sice chtěl mít schválně všechno špatně. Skoro se mu to povedlo, ale ne úplně. Taky nemusel vědět nic a dílem náhody se do špatné odpovědi ve zhruba čtyřech pětinách případů trefit. Měl větší pravděpodobnost se trefit do špatné odpovědi, než do správné. A holt sem tam mu to nevyšlo. Nevěděl nic, prostě IQ šumícího listí, prostě to natipoval a myslel si, jak je chytrej, že mu to skoro vyšlo. :-D

Avatar uživatele
Zlatý

bolak

další věc je pak ta, že i kdyby nic nevěděl, tak z hlediska pravděpodobnosti by měl strejně urvat nějakejch 50 bodů...

a tím se nám to komplikuje :)

Avatar uživatele
Stříbrný

manon

U 18 otázek nevěděl nic ani o jedné ze 4 možností (to lze dovodit). Pokud vyloučíme náhodu, ty by nedal, ani kdyby nelaškoval :) Takže ztrácí minimálně 36 bodů, takže má IQ menší, než 164. Víc se asi nedovíme, leda můžeme nějak určit minimum. Momentálně Pepíčka nenávidím.

Avatar uživatele
Zlatý

Lucijej

česílko: tak za tohle se už vážně stydím...

Avatar uživatele

anonym

postup fajn ale odečítání 128
Kapka, jsem ještě větší blbec než jste doufali

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 3225
Zlatý quentos 1428
Zlatý mosoj 1389
Zlatý Drap 1213
Zlatý Kepler 956
Zlatý led 725
Zlatý gecco 710
Zlatý marci1 667
Zlatý Lamalam 656
Zlatý hanulka11 627

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.