Filip84

Pamatujete někdo, jak se za Husáka „upravovaly ceny“?

Pro ty, co to nepamatují nebo neznají odjinud, tak za minulého régime byla prakticky na všecko stanovena tak zvaná SMC, stanovená maloobchodní cena. Tak sis vzal tyčinku v obchodě a na té tyčince přímo bylo napsáno „SMC“ (v kroužku) a třeba „8 Kčs“ nebo tak něco.

Ty ceny byly dané, byly dané kalkulace, takže v hospodě III. cenové skupiny stála hovězí znojemská pečeně stejně v Roßbachu, Varnsdorfu, Cieszynu, Veľkom Krtíšu, na Novém Městě, v Preßburgu i vo Veľkých Kapušanoch, výjimkou bylo jedině jídlo, které si podnik nanormoval sám, to šlo, nebylo nutno vařit podle státních norem, ale i na vlastním nanormovaném jídle byla přesně stanovená přirážka k surovinám, podle příslušné cenové skupiny (IV., III., II., I. a výběrová). Takže vlastně to fungovalo jako dnes s cigaretami.

V zemi, kde zítra již znamená včera, šli ještě dál, tam plánovali spotřebu a výrobu tak vysoce přesně a dopředu, že cena byla vyražena i na spotřebitelských výrobcích, kde to u nás poněkud nebylo obvyklé. Třeba na samovaru, otočíš samovar, tam máš „vyrobeno v SSSR“, no a znak té fabriky a nápis „Tula“, všecko samozřejmě v azbuce. No a u toho je vyražena cena, tak, přímo vylisovaná v plechu z Donbasu. 👌 Nebo na žehličce, jo, vylisovaná v bakelitu, prostě. 👌👌

To bejvalo i u nás, ale ne na žehličce nebo – no tak samovary se u nás nedělaly a nedělají, no tak třeba – na remosce (to je vhodný příklad, ne?, ekvivalent tak jako k samovaru – taky remosku nikdo jiný nedělá). Na malých hračkách, autíčkách za Kčs 50.00, co jsem jich jako fakan zmordoval X kusů, si to pamatuju. 😅

No a tak cena byla daná, Strana rozhodla, kolik co bude stát, no ale v šedesátkách byla výplata kolem tisícovky a v osmdesátkách kolem třech tisícovek, no tak nemohlo stát autíčko pořád stejně. Nebo pívo, že jo.

Ne, nestálo, ale – pozor – za minulého régime se nezdražovalo, ne, to je vykořisťování pracujících v imperialisticko-kapitalistické cizině od krvelačných mocichtivých válkychtivých hyen, u nás ne, ale se „upravovala cena“. Večer v ČST vystoupil tesilový kravaťák a za sebou měl kytku a oznámil, že se cena upravila. A ty úpravy bývaly docela skokové, třeba pívu se upravila cena z Kčs 1,70 na Kčs 2,50 a tak podobně.

Pamatujete „úpravu SMC“? Dotklo se vás to nějak? Třeba jste šporovali na sedačku, a najednou stála o XX% více? Já to nepamatuju, já byl malý, já pamatuju jenom to, že když jsem chodil do 1.–2. třídy, takže už jsem si kupoval svačiny atp., tak na spoustě zboží bylo to „SMC X Kčs“, někdy ty ceny ještě platily, ale většinou už ne. 👌😅

https://www.y­outube.com/wat­ch?v=LGWaBmhztko

Nejlepší odpověď
orwell

Samozřejmě se pamatuju. A pamatuju se taky, jak rodiče šetřili několik let na skútr ČZ, zvané „prase“ a po zakoupení (asi za pár týdnů) spadla cena o nějakých cca 1500 (?) Kčs. Spolu s cenou tehdy spadla brada i tátovi, protože to byla nezanedbatelná částka, vzhledem k tehdejším platům. Na konci 50. let měl plat 1800,– Kčs např. ředitel stavebního podniku, ve kterém pracoval můj otec. No, a za tuto cenu prodávali v 60. letech kola značky Favorit, galuskáče s přehazkou, která jsme jako kluci ze ZŠ chodili okukovat ve výloze a slintali přitom. Ovšem dovolit si ho koupit mohl málokdo.
Ono se i tu a tam něco zlevnilo, ale vesměs ceny stoupaly a stoupají neustále. Prostě s inflací na věčné časy a nikdy jinak!

Další odpovědi
Emefej

Ano, pamatuju, např. úprava cen kávy +50%.

Roman71

Jo, pamatuji si, kdy jsem byl s přesnou částkou peněz nakoupit v době, kdy se například upravila cena pečiva – rohlík/houska z 0.20Kčs na 0.30Kčs, později ještě na 0.40Kčs. Doma byl kvůli tomu povyk, že mi nestačily peníze. To samé se dělo s váženými bramborami. Najednou mi nestačilo za obvyklých 3kg brambor 7.20Kčs, protože se upravila cena na 7.50Kčs (kilo brambor bylo za 2.40! – později +0.10Kčs). Dnes to není o nic lepší. S cenami se hýbe jak se komu zachce..

Ty vylisované ceny si pamatuji taky. Často jsem je vídal na kapesních digihrách ruské produkce. Tady byla hra k mání za nehorázný balík peněz!

paul1

Pamatuji jedno zdražování, ceny byly uveřejněny i v novinách. Na konci seznamu bylo uvedené, že nějaký salám zlevnil, byl tam uveden i název, zněl nějak exoticky. To byl salám, o němž z okruhu mých známých nikdo nikdy neslyšel. 🙂

aliendrone

Třeba to zmiňované zdražení pivka z 1,70 Kčs na 2,50 Kčs. To jsem vzal starou pětku (tu, která na reversu měla přehradu, která když se ohnula v polovině podélně, tak spodní části se říkalo „Černobyl před výbuchem“ a té horní „Černobyl po výbuchu“ https://macho­chlapovic.com/sto­rage/img/aucti­ons/29/3493a.jpg ), no a šel jsem do knajpy na 5 piv s tím, že jsem nechal slušné dýško [čtvrtá cenová, byl jsem tenkrát notoricky študý chudent, bo co jsem neproděvkařil, to jsem prochlastal nebo jinak probendil 😉 😁 ]. A navíc mi těch 5 piv akorát „stačilo“, bo jsem ještě nebyl dostatečně vytrénovaný. Jenže BÁC! Úprava ceny a z 5 piv s rozumným dýškem najednou jen 4 BEZ dýška. To už mi hejblo žlučí, bo jsem to pocítil na tehdy citlivém místě. 😉

Možná si někdo pamatuje derby pražských S, kdy kotle místo vzájemného vyřvávání urážek tehdy unisono skandovaly „Zdražíííli píííívo, zdražili – HOVADA!“, což jinak nepamatuji (že by se sparťanský kotel se sešívkami na něčem shodl) jednak, druhak to prý bylo slyšet i v TV přímém přenosu a údajně si to někdo v ČST odskákal (jen drby, ale zní to celkem pravděpodobně).

Také se mi vybavuje jeden článek v Rudém právu, který doslova exemplárně demonstroval demenci tehdejší propagandy. Pojednával o zdražování (potravin/spot­řebníhozboží) a jeho potřebě. Ovšem takový článek MUSEL končit optimisticky, takže závěr byl cca „na druhou stranu dojde i ke ZLEVNĚNÍ některých položek, kupříkladu výrazně se sníží cena LOKOMOTIV!“ Fakticky jsi měl co dělat, aby ti smíchem/zoufalstvím (dle nátury) nepovolily svěrače! 😁 😁

No co, dem(ent)okracie to vylepšila „zvířátky na konec“ zpravodajství – k lepšímu rozdýchání po shlédnutí „jobovek“. Tedy jestli to ještě praktikují. 😐

Roman71>>> Ty ruské digihry… já pamatuji jen „Nu pagadí!“ (vlka co chytal vajíčka). Dodnes nechápu, jak se sovětský průmysl zmohl na výrobu něčeho takového! 😮 😁

https://www.game-star.cz/wp-content/upload­s/2018/04/sta­re_ruske_digi_hry_10­.jpg

VaclavZeman

No no no. 😄

Roman71

**Aliendrone: ** Jo těch verzí her si pamatuju víc. Zkus zabrouzdat po netu..
https://www.go­ogle.com/imgres?im­gurl=https%3A%2­F%2Fcdn.aukro­.cz%2Fimages%2Fsk6961­950512%2F730x548%2Frus­ka-digi-hra-chobotnice-elektronika-plne-funkcni-top-stav-6c5617e0-f708-4d12-8078-afc855efb2a4&tbnid=0­FiOP7DoJevKZM&vet=10CB­MQxiAoAmoXChMI8K-qjtfw_gIVAAAA­AB0AAAAAEAc..i&im­grefurl=https%3A%2­F%2Faukro.cz%2Frus­ka-digi-hra-chobotnice-elektronika-plne-funkcni-top-stav-6961950512&do­cid=J4R-mW8QTQh6BM&w=­730&h=548&itg=1&q=Oc­topus%20igra&cli­ent=firefox-b-lm&ved=0CBMQx­iAoAmoXChMI8K-qjtfw_gIVAAAA­AB0AAAAAEAc

Nostalgie 😁

Filip84

paul: „Český salám“, ne, co „všichni znají“, akorát že ti „všichni“ jsou jenom JyrkaF🤪. 🤦‍♀️😂😂 No, tak tady tento lidově demokratický salám znali – zase – jenom vysocí straničtí bonzové, no. 👌 Víš co: pacient s hlavou, jako pacient s hlavou! 🤪😎

Filip84

Roman: Herr Švec, to si pamatuju, ty sovětský hry, tlačítka to mělo, takové, to bylo dobrý, jako. Bratranec to, myslím, měl, on byl o cosi starší, tak – víš co. To si musím pořídit, na Aukru, nebo tak něco, až zase pojedu někam cugem po dráze celostátní a bude tma, nebude to „žrací vlak“ (= DrezínoJet, tam za Kč 300.00 – Kč 400.00 žereš, jako sovětská delegace 👌😂), nebo tak něco.

Jsem přesvědčen, že bys tu hru normálně vyveksloval se sovětskými vojcly, k nám jezdili v GAZíku a měnili karton Bělomorkanálu za krabičku Startek (tj. 250 ks cigaret za 20 ks cigaret 👌👌😅). S tou hrou by to bylo podobné, akorát bys ji to musel nějak vysvětlit, co že to jako chceš, no a kolik krabiček Startek jim za to dáš. Nebo palivo měnili za Startky, prý! 🤷‍♀️😅

Roman71

No jéje! A těch verzí co bylo.. Igra na ekrane (drůbežárna), Vesjolij povar (Kuchař s palačinkami), Octopus (potapěč a chobotnice).. přepis z azbuky xD. Pamatuješ? Byly vždy dvě verze, evropská a západní. Drůbežárna byla i s Mickey Mouse a místo zajíce byla Minie. Jednu verzi (s rozbitým displejem) mám ještě schovanou. Doháje, to se dalo se sovětama šmelit, až se hory zelenaly! 😄

Filip84

Roman: Ty, já se díval na Foto, cos sem vrazil pro aliendrone odkaz a řekl bych, že pamatuju ten Octopus, no ale tak jako, už je to taky zhruba 30 roků, Sicher jistý si nejsem. Byla to ruská verse, teda napisy na tom byly v azbuce a Mickey Mouse v tom fakt nebyl – víš co – to by byla imperialistiches­kaya diversiya! 🤪😅

Což je zvláštní, protože třeba AvtoExport nás (ČSSR) bral jako „západ“, takže – jednoduše řečeno – Žigul u nás neměl startovací kliku, potřeboval „lepší“ palivo (sovětský jel pomalu na všecko, otázka je, samozřejmě, jak dlouho by jel 😅), no a neprodával se u nás Záporožec. To taková DDR byla brána jako „Rusko“, takže Žigul tam prodávaný měl kliku a prodával se tam Záporožec. No a, zatím, co jsem měl možnost se setkat – osobně nebo v rámci dokladů atp. – se sovětskými výrobky u nás, tak nás brali jako „západ“. Tak možná proto jsi se dostal i ke hře, na které byl Mickey Mouse. 👌😎

Filip84

orwell: Všecky státy lidově demokratického tábora měly problém zásobit soudruhy občany lidově demokratickými osobními automobily. Nejmoudřeji to, samozřejmě, vyřešil Drahý Vůdce, vysoce vážený soudruh Kim Il Seung & Korejská strana práce: podle Ústavy KLDR jsou všecky motorové dopravní prostředky ve vlastnictví státu. A příkladu vysoce pokrokové KLDR, nejpokrokovější Korejské strany práce a vysoce respektovaného kormidelníka vysoce váženého soudruha, Věčného Vůdce Kim Il Seunga (vlastně, kormidelním byl Kim Jong Il, už se v těch „respektovaných“ titulech ztrácím! 👌😅) následovala Albánská socialistická lidová republika. Taky možnost, logicky, podle stalinské zásady „není člověk – není problém“: není auto – netřeba budovat (drahé!) silnice, problém vyřešen, harmonie obnovena! 😎

Ovšem ostatní, ne tak vyspělé, krajiny toho lidově demokratického tábora až tak pokrokové nebyly, a tak jejich občané soudruzi chtěli auto. Ser pes na to, že to auto stálo, jak tři byty (vlastně byt se officiálně koupit nedal, ale stálo, jak tři byty! 👌😅), lidé ho chtěli. Tak na auto byl lidově demokratický pořadník, soudruh občan si počkal, třeba na Trabanta v DDR se běžně čekalo deset let ještě na sklonku osmdesátek, ale dočkal se.

Ale motocykly, mopedy, atp. byly. Teda, právě, cca od sklonku 50. let, já to znám z DDR Fahrradwiki, protože se přestaly vyrábět přídavné motory na jízdní kola (které to kolo nedalo a praskaly jim rámy) a acetylenové svítilny, jak za Velké války. 😅

A na konci padesátek / začátku šedesátek, u nás, přišla úprava ceny směrem dolů u nějakých motocyklů a mopedů, protože Strana zdražila žrádlo. 👌😅 Tak aby se soudruzi zas až tak nečertili, ČST a Goebbelsova tlama řvali, jak se mají soudruzi občané dobře, že zlevnil moped! 🤷‍♀️😅

Filip84

Emefej: To byl takový ten zrnkový standard, co si kupoval můj děda v Jednotě, a pak si ho – zrovna – namlel na tom erárním mlýnu (mlýnkem bych tu Maschine nenazval ani omylem! 😅)?

Protože lepší Kaffee (co já vím? Vozil se k nám, vůbec Mocca Fix Gold z DDR?) bylo za Husáka, a v raných devadesátkách docela drahé, co se pamatuju – se to kupovalo jako dárek, nebo do takových těch košů. 👌

Emefej

Filip > jo, zrnková káva Standard, balírny obchodu Jihlava, 70 g za 8 Kčs, po úpravě cen za 12 Kčs.