oladin

Otrávím se, když budu k jídlu konzumovat „neoškrábané“ brambory?

Nejlepší odpověď
da ny

Syrové brambory se nadávají ani prasatům, vaří se.
Možná příprava brambor:
Brambory se před vařením loupou.
Nové brambory se „škrábou“.
Brambory se vaří ve slupce (pro další úpravu), která se pak oloupe.
Brambory se pečou se slupkou, konzumují se i s ní.
Slupka z uvařených brambor není zrovna pochoutkou, z prčených ano.
Nejzdravější jsou brambory vařené/pečené se slupkou.
Jsou zásadou. Bez slupky jsou v lidském organismu kyselotvorné

Tedy, přizná se, že tak „hloupě zbytečnou“ otázku jsem dlouho neviděla, neslyšela ani od 5, 7, 10 letého dítěte ;(.
Malé děti bývají zvídavé, ptají se maminek. Maminky samy vysvětlují dětem, co dělají a proč.

Další odpovědi
EKSOT123

V některých zemích je jí pouze neoškrábané a měly by být zdravější. Především je s tím ale míň práce.
Já jím také se slupkou, ale okrojím škaredá místečka a kvůli solaninu nazelenalé části příp. slupku v klíčkové části hlízy. Pokud ale máš brambory ze supermarketu, tak ty bývají hlavně teď na jaře někdy ošetřeny proti klíčení. To asi není úplně nejzdravější, nevím jak dobře to jde smýt.

Drap

Ba naopak. Prospěje to tvému zdraví.

aliendrone

Pokud je mi známo, tak jedovaté jsou pouze bramborové klíčky, slupka nikoliv. A mohu potvrdit nejedovatost z vlastní zkušenosti – něco jsem se slupek najedl! Na vojně „tlačené“ (rozvařené drcené brambory ve slupce), na čunderch pečené v ohništi (i s nemalým množstvím popela, čím vyšší lihová intoxikace, tím méně popel vadil) a vůbec niíjak jsem se neotrávil. Pravda, nevím jestli to s tím souvisí, ale stal se ze mě ALIENDRONE! ;) :D :D