Bigrin

jak je to ohledně výživného, když nyní ukončím studium kvůli praci a pak zas nastoupím do školy za rok??

Dobrý den, mám otázku, letos končím studium, tudíž můj otec na mne přestane posílat výživné, ale příští rok se chci zase přihlásit na školu, bude výživné zase obnoveno ? Pokud vím, je to povinné do 26 let. Díky za odpovědi.
Doplňuji:
Nejsem „vyčůránek“, s mamkou na tom nejsem nejlépe a nic jiného mi nezbude než jít makat než se naše situace uklidní. Ne nebudu se doma válet. Určitě nechci aby ho platil pořád. Jde mi o to že chci jít příští rok ještě na jeden obor, a bez podpory otce (v životě jsem ho neviděl)to nepůjde. Takže je nějaká šance, že budu moct jít studovat a budu dostávat při studiu výživné ? Když teď ho přestane platit (ano přestane ho platit na co by ho platil když já budu pracovat)

Nejlepší odpověď
zzzzz

Tvůj otec ho sám od sebe nesmí přestat posílat. Výživné mu bylo jednou určeno soudem a pokud ho nechce posílat musí požádat soud, aby ho té povinnosti zbavil. Pokud budeš studovat a prokážeš, že jiné příjmy ze kterých by si se sám uživil nemáš, tak mu to soud nedovolí.

Výživné se neplatí jen do 26let, platí se do doby, než je dítě schopné se o sebe postarat, klidně i do padesáti let. Věková hranice 26 let už v novém právním výkladu není.
Doplňuji:
S Alešem souhlasím jen v tom, že vyživovací povinnost je oboustranná, pokud to ovšem neodporuje dobrým mravům. Pokud třeba dítě otce nikdy nevidělo, tak otec platit musí, ale dítě ne, to by totiž dobrým mravům odporovalo:-))

Další odpovědi
Drap

Pokud budeš rok pracovat, nebo budeš na UP, tak výživné bude muset znovu určit soud.

Alesh

Vyčůránku, jakmile přestaneš studovat, tak máš smůlu. Obnovení není. Ale naopak jednou se třeba ozve otec, až bude v důchodu a budeš platit ty jemu, neboť platí vzájemná vyživovací povinnost.