Toruk

Oslovování dospělých a rodičů dětmi – co vy na to?

Já jsem byl vychováván v tom, že oslovit rodiče (nebo i jejich vrstevníky- dospěláky) křestním jménem je nepřípustné, pomalu hřích. A starší generace dokonce pamatují, že děti museli rodičům vykat. V současnosti se to ale posouvá a děti běžně tykají dospělým a dnes jsem dokonce zaregistroval, že šestiletý kluk oslovuje otce jeho křestním jménem (je to slušná rodina- to konstatuji, ne ironizuji). Co vy na to?

Nejlepší odpověď
vagra

Oslovením-táto,mámo,/ba­bičko,dědo/vy­jadřují děti jednak svůj vztah k oslovované osobě a pak i určitou úctu k ní.
Oslovování rodičů,/potažmo všech starších lidí/ jmény, se mně nelíbí.
Připadá mi to neuctivé a hrubé vůči nim.
Ale komu dnes záleží na úctě ke starším.
Ony vztahy mezi lidmi vůbec, nějak zhrubly.

Další odpovědi
iceT

i ja jsem tak vychovana,starsim zasadne vykam pokud sami nepozadaji o tykani.moje mamka vykala svym rodicum,mym prarodicum,protoze k tomu byla take vedena. dnesni mladez je drza,nevychovana a ke starsim zadnou uctu nema.potom se neni cemu divit,ze deti v dospelosti aplikuji nasili a tyrani na vlastni rodice.tot muj nazor a nemusi souhlasit s nazorem ostatnich,prominte.

pekynka

Moje matka vždycky říká " mladí jsou hrozní, to za našich mladých let ....." určitě to znáte. Já jsem nikdy nechtěla být v tomto jako ona, ale bohužel už jsem to taky několikrát vyřkla. Nová generace tvoří nové normy,ne každému se to líbí, ne každý souhlasí.

dudu

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/zpusob-oslovovani-pribuznych

led

mne nazáleži na oslovení, záleži na intonácii oslovenia. To isté oslovenie môžete povedať hrubo, surovo, úctivo, nežne, výsmešne,…

pondělí

básník Saifert,ve svojich vzpomínkách píše,že se svou maminkou měl hezký vztah,protože jí oslovoval křestním jménem
Josef Čapek toto píše o svém otci,že k sobě našli cestu,když se chovali jako kluci,říkal mu jménem,ale nedokázal by jej netolerovat