Avatar uživatele
Toruk

Oslovování dospělých a rodičů dětmi – co vy na to?

Já jsem byl vychováván v tom, že oslovit rodiče (nebo i jejich vrstevníky- dospěláky) křestním jménem je nepřípustné, pomalu hřích. A starší generace dokonce pamatují, že děti museli rodičům vykat. V současnosti se to ale posouvá a děti běžně tykají dospělým a dnes jsem dokonce zaregistroval, že šestiletý kluk oslovuje otce jeho křestním jménem (je to slušná rodina- to konstatuji, ne ironizuji). Co vy na to?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 4Pro koho je otázka zajímavá? Jahoda, vagra, pekynka, iceT před 5011 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
vagra

Oslovením-táto,mámo,/ba­bičko,dědo/vy­jadřují děti jednak svůj vztah k oslovované osobě a pak i určitou úctu k ní.
Oslovování rodičů,/potažmo všech starších lidí/ jmény, se mně nelíbí.
Připadá mi to neuctivé a hrubé vůči nim.
Ale komu dnes záleží na úctě ke starším.
Ony vztahy mezi lidmi vůbec, nějak zhrubly.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
iceT

i ja jsem tak vychovana,starsim zasadne vykam pokud sami nepozadaji o tykani.moje mamka vykala svym rodicum,mym prarodicum,protoze k tomu byla take vedena. dnesni mladez je drza,nevychovana a ke starsim zadnou uctu nema.potom se neni cemu divit,ze deti v dospelosti aplikuji nasili a tyrani na vlastni rodice.tot muj nazor a nemusi souhlasit s nazorem ostatnich,prominte.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
pekynka

Moje matka vždycky říká " mladí jsou hrozní, to za našich mladých let ....." určitě to znáte. Já jsem nikdy nechtěla být v tomto jako ona, ale bohužel už jsem to taky několikrát vyřkla. Nová generace tvoří nové normy,ne každému se to líbí, ne každý souhlasí.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
dudu

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/zpusob-oslovovani-pribuznych

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
led

mne nazáleži na oslovení, záleži na intonácii oslovenia. To isté oslovenie môžete povedať hrubo, surovo, úctivo, nežne, výsmešne,…

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
pondělí

básník Saifert,ve svojich vzpomínkách píše,že se svou maminkou měl hezký vztah,protože jí oslovoval křestním jménem
Josef Čapek toto píše o svém otci,že k sobě našli cestu,když se chovali jako kluci,říkal mu jménem,ale nedokázal by jej netolerovat

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek