Misa503

Oprava kotle nad topeništěm

Dobrý den. Mám smaltovaný kotel zabudovaný na zahradě – ve zděné kůlně – v rámu ze cihel. Pod kotlem se občas topí. Kotel se hlavně používá na ohřev vody – asi 50litrů – a ta se pak přepouští vedle do vany. V této vodě se pak buď namáčí prádlo ( koberečky, rohože, různé plachty, závěsy, hadry ......sloužící na zahradě ) nebo se v této vodě koupají v letní době děti, což je pro ně romantika.

Kotel si mi na jedné straně propálil a tekl. Objevil jsem na dně asi dvě dírky- jako od slabé jehly.

Dírky jsem opravil tak, že dírky a okolí jsem pomazal šamotovou hmotou a na to vše ještě dal nerezový plech, který jsem také zamazal šamotovou hmotou s vodním sklem. Nechal jsem 3 neděle zaschnout. Povrch opraveného místa jsem opět několikrát natřel vodním skle. Utvořila se krásná hladká ploška na tomto místě. Včera jsem v kotli lehce zatopil a zjistil jsem, že mi z kotle pak teče do vany tmavá voda. Ten opravený kus – šamot – se rozpouštěl do vody. Po vypuštění vody jsem pohmatem zjistil, že ten opravený kousek není již hladký a že se " maže ". Prostě to vodní sklo nezajistilo trvalou glazuru toho opraveného místa.

A nyní dotaz :

Nyní bych potřeboval to opravené místo – zamazané šamotem – něčím přetřít nebo pomazat tak, aby mi toto vrchní pomazání při příštím topení vodou a teplem nerozpustilo. Myslel jsem nějaká barva, jako se používá na ústřední radiátory nebo podobně.

Nechápu, proč se rozpustila ta glazura s vodním sklem, když vodní sklo se dává do míchání šamotové směsi právě kvůli zvýšené tvrdosti hmoty.

Děkuji za případné nápady. Nechce se mi vyhodit kvůli malinkým dirkám celý kotel. Ještě může sloužit dalších několik let.

Nejlepší odpověď
anonym

Vyhoď kotel – i když se ti „nechce“, je to nejrozumnější řešení.
Pokud jsi ale ´zatvrzelý´, můžeš zkusit dírky zavařit (autogenem) a nebo (lépe) zapájet tvrdou pájkou – mosazí.
Plech šamotem neopravíš. A lepení např. žáruvzdornými tmely také nebude trvanlivé (z jedné strany oheň a z druhé voda).

Další odpovědi
Drap

Kotel je propálený. Oprava šamotem nebyla dobrá volba, šamot má diametrálně odlišnou křivku roztažnosti od kovu. Nejlépe by bylo celou kotlinu vyměnit. Myslím, že se dá samotná občas koupit, nebo ze šrotu. Dříve se malé dírky opravovali tím způsobem, že se do dírky vložil měděný , nebo mosazný nýtek a roztemoval se. Zavaření asi nebude možné. Z dnešních technologií bych doporučoval vícesložkové lepidlo nebo tmel na kov, který odolává vysokým teplotám. V nabídce třeba fy. Mamut, by se jistě našla vhodná směs.

Dochy

Pokud se nepletu, tak šamot je sice žáruvzdornej, ale s vodou bude mít potíže. Nešlo by to spíš zavařit? Ale nejsem si jist, jestli je oprava ekonomická (potřebujete někoho šikovnýho s autogenem a stejně je otázka jak to vydrží – za jak dlouho to začne téct jinde) Koukal jsem, snad se dá sehnat vložka do brutaru za necelé 3 tisíce? To je asi to, co tam máte vestavěné, ne? Zadarmo to není, ale zas by to snad dalších 20 let vydrželo…

jirkajirka

Můj děda takto zpravoval hrnce babičce. Když ji prorezavěl hrnec obyčejně dole v rohu, když před tím někdy oklepla smalt a hrnec začal téci takto. Vzal dva hliníkové desetníky provrtal je prostrčil hliníkový nýt desetníkem dírkou v hrnci zas druhý desetníka nýt rozklepal Babička pak ještě dlouho vařila v hrnci bez problému.Dírka se musi zvětšit aby prolezl nýt a aby se odstranily tenké okraje dírky.I já jsem takto už opravil hrnec ve kterém vaříme brambory pro slepice.

mosoj

Mowla už jsi někdy svařoval vyhřátý kov ? Doporučuji si to zkusit.

rigormortis

Zapájet měděný plech z vnitřní strany…pájený spo: pájka se neroztaví kvůli chlazení vodou, musí být minimálně 200stupňů aby cín začal téct.
Nebo pomocí toho nýtování jak udal Jirkajirka.
Když jem doma likvidoval starou prádelnu, tak mě jeden takový kotlík zbyl (jen ta kulatá nádoba), mám v ní teď jenom písek.
Zkus se porozhlédnout po šroťáku.

jirkajirka

mosoj nedávno mi v klempířské dilně zavařili lázeňský válec mosazí a v místě přímo nad topeništěm. Válec je starý asi 30 roku.Asi to nebude tak velký problém.