hubickova

Dehtování komínu – zateplení komínu

Má někdo zkušenost s neustálým dehtováním komínu?Máme starší kotel Dakon,topíme jen vyschlým dřevem.Bylo nám řečeno,že jelikož nemáme zateplenou půdu,kde vede komín,ten je neustále studený a tím dehtuje.Jak a hlavně čím ho zateplit??

Nejlepší odpověď
anonym

Taky mám kotel dakon (23 let) a s dehtováním nemám potíže i když v něm topím čímkoliv.Ale je to tím, že kotel MUSÍ jet stále naplno.Takže žádné škrcení,čím víc se škrtí tím víc dehtuje.Vyřešil jsem to tím, že chodím častěji přikládat, ale menší várku.A když mám třeba v sobotu či neděli doma více stupňů, tak to nechám vyhasnout a zatápím až po vícero hodinách.Vím, je s tím víc práce, ale KOTEL A KOMÍN NEDEHTUJE.
Soused má za ty roky co já mám jeden, tak už třetí kotel.Všechny měl zadehtovaný, ale podle mě tím, že kotel naložil a zavřel.On topí i přes noc (od října do března), já každý den zatápím, takže možná i toto (topení přes noc se zavřeným vzduchem) se podepisuje na dehtování kotle či komínu.

Další odpovědi
mosoj

Dehtování je hlavně o kotli , přívodu vzduchu a spalování v kotli ( teplotě).
Řekla jste to sama. Máte starší kotel. Na jaképak palivo ? Vsadil bych se, že není na dřevo. Většinou se na dřevo přestavuje topeniště ( pokud s tím výrobce počítal). Dřív se topilo jenom dřevem a komíny byly z cihel !!
Doplňuji:
lahny – je to tak. Souhlas.

badisko

nebyla by vdodna nejaka vata ?..neco jako Isover nebo ho oblozit nehorlavym polistitrenem?­..polistiren zde http://www.bau­mit.cz/front_con­tent.php?idcat=5219 vata zde http://www.iso­ver.cz/izolace-kominu ..zateplit to zvladne i nevyuceny zednik nebo prumerny kutil…a jeste kdo vam to rekl?…kominik?…tak by vam mohl taky rict jak komim izolovat …btw..pokud topite porad tak kazdorocni cisteni kominu by melo byt samozdrejmosti a za sezonu ze vam komim neucpe ..ne?
Doplňuji:
polystyren…lol…

Drap

Dnešní komínoy se zateplují přímo při výstavbě. Zateplovat starý komín, je dosti problematické. Nejlépe by bylo zbourat a od stropu vystavět znovu zateplený.

Pájo

Souhlasím s Drapem. V každém případě nezateplujte původní komín bez provedení revize. Někteří kominíci Vám revizi provedou komínovou kamerou. Podle stáří a hlavně podle technického stavu byste se pak měli rozhodnout.

Doplňuji:
Pokud bude komín v pořádku a nebude nutné jej bourat, je vhodné jej zbavit staré omítky (znovu jej kvalitně omítnout), a alespoň v prostoru půdy zateplit minerální plstí (http://www.iso­ver.cz/zateple­ni-kontaktni-fasady), následně všechny povrchy uzavřít šlechtěnou omítkou, aby se k vatě nedostala vlhkost. Ale vše ještě propočítejte.

Mc Merkurion

nevím jak kdo,ale já mám zkušenosti,že studený komín lépe táhne,a dřevo mi komín nezadehtuje,to dělá uhlí,ale souhlasím s lahny a s mosojem,kotel,ať v něm pálím cokoliv,musí jet naplno,jinak to něco ods*re( nenapadá mě vhodnější synonymum),a na co je ten kotel primárně určený.Každé palivo má jinou výhřevnost jak v teplotě,tak v plameni,dejte do sporáku (myslím klasiku na tuhá) uhlí a vařte na něm.K otázce: komín podle mne problém není,spíš způsob topení anebo kotel,ale přikláním se ke způsobu topení,znám hodně lidí,co mají starý kotel a topí dřívím bez problémů…

cukrar

Dobrý den, neplést dehtování a kondenzace komínu.
Pokud duhtuje, je zřejmě příčina v užívání kotle..
Zateplení půdy je nesmysl, páč nad střechou by to bylo rovněž…
Opravdiu si mayslíte, že komín je na půdě studený? tak si šáhněte jaké teplo jde z komína? Z čeho máte komín?

venkovan

Jestli máte trochu peněz, zjistěte tepelné ztráty domu a popřemýšlejte buď o výměně kotle a nebo o akumulační nádrži cca 1000 l minimálně. Nádrž se vyhřeje plným výkonem kotle – nejlépe využité palivo, a z nádrže třeba potom dva až i víc dnů vytápíte dům. A zas se zatopí, vyhřeje nádrž.
Stát na akumulační nádrže nedává dotace ( s výjimkou vytápění biopalivem (tedy teď nevím, dřív byly), ale kdyby je dával i na uhlí, výrazně by se zlepšilo ovzduší v obcích. Protože většina lidí má kotle takové, aby vykryla ztráty, vyhřály dům v největších mrazech. Ale ty jsou jen několik dní v roce, tedy kotle jsou potom přivřené a nedokonale spalují.

mosoj

Lahny.Je to tak. Proto se počítají tepelné ztráty a na ně se pořizuje kotel.
Předimenzovaný kotel není správně, právě proto že se musí škrtit a teplota spalin je nízká a dochází k nedokonalému spalování a následnému dehtování.

Pájo

Máte pravdu. Dehtování v komíně bude opravdu primárně způsobeno nedokonalým spalováním v kotli (škrcení přívodu vzduchu do kotle).