Jindrich8

Omdlela jsem po odběru plazmy a teď mě bolí hlava, mám jít k lékaři?

Dobrý den,
včera jsem byla darovat plazmu (jsem pravidelný dárce a mám za sebou 17 odběru)… po odběru jsem šla na záchod a začala mě tyct krev, snažila jsem se to zastavit a v tom se mě udělalo špatně a omdlela jsem… ležela jsem tam a bouchala hlavou o zem. Je to takový jakokdyby záchvat, ze boucham hlavou. Pak sem se probrala… nevím jak dlouho jsem tam ležela ale moc dlouho asi ne, protože tam nikdo během te doby nepřišel… poté jsem šla odevzdat papíry a klíček od skříňky a viděla jsem rozmazleně, tam už byli lidi, tak mě dali podložku na zem a nohy nahoru… ale to už bylo zbytečný, když jsem par minut zpět na te zemi už ležela… no a pak jsem normálně odešla protože tlak byl OK po asi 30 minutách. Ale hlava mě bolela, ale neřekla jsem to. Bouchala jsem se do zadní části hlavi na levou část… nevím, jestli zajít k lékaři nebo ne… když zakaslu, tak mě bolí prava zadní část nebo možná i celá zadní část hlavy… ale možná to s tím nesouvisí a je to jen od kasle… říkám si, ze kdyby mi něco bylo (například otřes mozku, tak to zjistím už včera) takže mě nějak nic moc být ani nemůže , když jsem šla včera normálně spát a dneska jsem se normálně probudila, ne? Takhle mě hlava už neboli… nebo možná trochu divny pocit… nevím, těžko říct.. možná je to placebo efekt… ale ze by mě hlava nějak intenzivně bolela, to ne

Nejlepší odpověď
aliendrone

No, i když po odběru se mi nikdy nestalo, abych omdlel (jsem držitel Jánského stříbrné, než mi dárcovství kvůli cukrovce zatrhli), tak co se týká krvácní z místa vpichu, tak to se mi stalo 2× – pokaždé, když jsem nedostatečně silně a dost krátce držel tamponek na místě vpichu. Uvědomte si, že odběrová jehla při dárcovství je podstatně tlustší, než jehla na krevní vzoky, takže musíte po odběru OPRAVDU držet (silně přitlačovat!) a v klidu sedět alespoň 5 minut, než uvolníte stisk a „vydáte se na pochod“. :) To není jako pro zkušebních odběrech, kdy se ranka po vpichu zatáhne raz dva, chce to prostě tomu tu chviku obětovat.

Pokud u vás po odběru nastalo intezivnější krvácení, je normální (zejména u žen!), že se vám udělalo špatně. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že pokud se do vás někdo POŘÁDNĚ zařízne (krvácení je opravdu prudké, intezivní), tak se vám udělá špatně od žaludku (je vám na zvracení, následně máte „gumové nohy“, točí se vám hlava a pokud sama neurychlíte proces (vědomě si nesednete/nelehnete a neuvedete se do klidu), tak se vám to stane nekontrolovaně – prostě s sebou švihnete na podlahu. To není o tom, že by se vám „dělalo zle“ z pohledu na krev (i když i takoví jedinci existují), je to jen přirozená reakce na náhlý intenzivní pokles krevního tlaku v souvislosti s prudkým krvácením, která se po chvíli sama srovná. (pokud k tomu jsou podmínky)

Takže samotným odběrem už u vás nejspíš došlo k obvyklým poodběrovým potížím (už jste byla „načnutá“), otevření vpichu a následné krvácení tomu dodalo – ženy jsou na tohle citlivější než muži (jeden z důvodů, proč se jim bere méně), obzvláště v období periody, takže stačilo „to málo“ a zcela přirozeně jste s sebou práskla o zem, nic divného. To že se při tom „skládání se“ obvykle uhodíte do hlavy je téměř nevyhnutelné. ;) :D

Nejsem lékař, ale slabý otřes mozku (a s tím spojené potíže) pochopitelně můžete mít. Proto za ním zajděte, všehno mu popište, ať sám rozhodne, co dál, na nějaké „babské rady“ od laiků NEDEJTE! To je jediné, co vám mohu doporučit. (Nepodceňte to, i když myslím, že to bude OK, tak myslet je jedna věc, VĚDĚT je úplně něco jiného – co když v tom bude něco víc a tohle je jen prvotní významnější projev něčeho opravdu vážného!!!)

Na závěr jen dodám – z mé dlouhodobé zkušenosti se VYPLATÍ nejen tomu věnovat chvíli po odběru (čas k zacelení rány), ale především okamžité doplnění tekutin/energie po odběru VÝRAZNĚ ovlivní zbytek dne. Za mne se dával poukaz na párek a vymáchané ponožky (sladký čaj), které člověk obdržel v bufetu. Pro mne to nebylo dost „hógo-fógo“, tak jsem to ignoroval > VELKÁ CHYBA! Pokud to nechcete do sebe vpravit (což chápu), přineste si s sebou něco z domova! Obzvláště jestli jste „snídaňový typ“ takovým lidem se udělá špatně jen z toho, že musí vystartovat na lačno! Což k odběru musíte, že? ;) :D :D

Rychlým doplněním tekutin (dobrý je třeba energy drink – za mých dob se tomu říkalo „iontové“ nápoje) a zakousnutí např. sušenek (ale žádné ty nízkokalorické cereální hnusy – poctivá Fidorka nebo tak něco) bude váš den po odběru MNOHEM LEPŠÍ! Ale to už asi víte. Myslím. ;) :D :D

Další odpovědi
Edison

„Netřeba volat lékaře“. Hlava odpadne sama… Dakove diletanství ke svému zdraví si nic jiného nezaslouží. Proč jste krvácení neřešila ihned, jak k němu došlo??

ivzez

Mne tam zaráží to bouchání hlavou o zem → to podle mne nevypadá
na reakci na úbytek krve ani na nízký krevní tlak. Já bych to nepodceňovala
a k lékaři zašla. (Podle mne jste to měla říct hned na té stanici.)