Avatar uživatele
Henry1660

Odkud se v člověku bere stud? Co ho způsobuje?

Je dědičný, vzniká v mládí, při výchově??
Je stud a ostych vždy znakem nízkého sebevědomí nebo mají i jiné příčiny?

Zajímavá 8Pro koho je otázka zajímavá? annas, johana 56, da ny, Kepler, Rokio, Anikitos, Shoehardt, michalds před 2156 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
da ny

Je v nás od dětství… :)
Celkem se mi zamlová vysvětlení z WIKI:

Člověk se typicky stydí například:

Jako malé dítě před cizími lidmi. Dítě v určitém věku „se stydí“, když navázalo oční kontakt s cizím dospělým člověkem, zarazí se a schovává za maminku. Ne proto, že by udělalo něco špatného, ale protože se obává narušení své intimity.
Jako dospělý za nechtěné odhalení své nahoty, případně když se odhalí něco, co si chtěl uchovat sám pro sebe. Ne proto, že by to bylo nečestné, ale protože to nechce vystavit např. posměchu a pohrdání.[2]
Člověk se stydí nebo hanbí za zbabělost, podlost, nízkost v jednání nebo i v myšlení.
Může se však stydět i za veřejnou chválu, poctu nebo úspěch, který si nezaslouží.
Může se stydět za hanebné jednání někoho blízkého, na němž mu záleží („stydím se za tebe“). Psychologové hovoří o „zástupném studu“.
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Stud

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Kepler

Pocit studu je jistě ovlivněn i výchovou, ale s nízkým sebevědomím to asi spojitost nemá. Pokud je člověk schopen pocitu studu, je to dobře. Vypovídá to o tom, že se nenechal zlomit a ponechal si svou morálku. Kdo se nikdy za nic nestyděl, není člověk, ale monstrum.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Rokio

Podle mě stud způsobují morální zábrany a uvědomění, co by se stalo, pokud bychom udělali určitý čin. Dále obavy, co na to řeknou ostatní.

Jedná se sice o můj subjektivní názor, ale takto cítím já. Někdo jiný může mít jiný názor.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Kryšpín

Možná pasivní výchova, snížené sebevědomí, nevěří si

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek