Avatar uživatele
Zlatý

Odkud se k nám dostalo pojmenování některých starších psacích potřeb, jako je inkoust, tužka či kalamář?

Děkuji.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

inkoust:Encyklopedie sedmi svobodných umění od Martiana Capelly [zdroj?] z patnáctého století. Není jisté, kdy došlo k přechodu z inkoustu vytvářeného ze sazí na duběnkový inkoust, ale ve vrcholném středověku byl hlavním inkoustem inkoust duběnkový. Hlavním důvodem přechodu byla pravděpodobně jednoduchá příprava duběnkového inkoustu. Rozlišit starý duběnkový inkoust není jednoduché a jistě jde určit jedině chemickou analýzou (například detekcí železa), protože duběnkový inkoust časem bledne a může připomínat inkoust vytvořený se sazí s příměsi, nebo inkoust sépie.Tužka:Historie tužky

Předchůdcem tužky byla od starověku užívaná stříbrná nebo olověná tyčinka. Rozmach však nastal až v 16. století, kdy bylo v Anglii v oblasti Lake District objeveno bohaté ložisko grafitu. Anglie vývoz grafitu zakázala, proto měla na výrobu tužek monopol. V jiných zemích byla ložiska sice taky objevena, avšak nebyla tak kvalitní, aby anglickou tužku ohrozila.
Přelom nastal až v 19. století, kdy byl grafit nahrazen směsí rozemletého grafitu s jílem vypálenou v peci. To umožnilo vyrábět tužky s různou tvrdostí.

Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/D ub%C4%9Bnkov%C3%BD_inkoust --http://cs.wikipedia.org/wiki /Tu%C5%BEka

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Bronzový

Tak me napadlo,jestli nazev "kalamar" neni odvozen podle tekutiny - inkoustu,ktery se vyrabel myslim z chobotnice - sepie - kalmar?


Avatar uživatele
Zlatý

Inkoust. Základem řecké slovo enkauston, které nejprve znamenalo „tekutinu používanou při malbách pořizovaných vpalováním“ (enkaió - „vpaluji“) Do češtiny přešlo slovo přes jazykové prostředí latinské (z podoby incaustum
z řeckého enkaustos - vpalovaný). První doklady u nás se datují zhruba do konce 15. století.

Tužka. Ve středověku se užívalo olověných tyčinek, které byly během 19. století nahrazeny tyčinkami grafitovými (tj. tuhovými). Za setrvačnosti se jim říkalo i nadále olůvka, v obrozenecké češtině též plavajz (z německého Bleiweis - je olověná běloba). Příbuzné slovo Bleistift se udrželo v Německu pro označení grafitové tužky dodnes.

Kalamář známe již od středověku. Vyvinul se z původního latinského calamare, calamarium, i když v latině šlo původně o označení pro schránku na psací náčiní (od calamus - „stéblo rákosu“, „psací pero“ - nejstarší pera byla z třtiny rákosu).

Zdroj: zkráceno a upraveno z V.E.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Věda

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 3222
Zlatý quentos 1428
Zlatý mosoj 1389
Zlatý Drap 1211
Zlatý Kepler 951
Zlatý led 725
Zlatý gecco 710
Zlatý marci1 664
Zlatý Lamalam 656
Zlatý hanulka11 627

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.