Avatar uživatele
Zlatý

Odkud pocházeli Chodové?

Pocházeli skutečně z Polska, nebo spíš ze Slovenska?
Doplňuji:
zdroj z wikipedie znám, hledám jiné.
Nejraději literatura, doporučte, prosím.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Nechtěl jste uvádět zdroj z Wikipedie,proto něco jiného.

Autorka textu čerpá z odborné tištěné literatury a uvádí knižní zdroje.

O původu Chodů i o tom, ze kterých oblastí k nám přišli, je zatím dost nejasností. Není jednoty ani v přibližné dataci jejich příchodu na naše území. Chodové nepatřili ke starým slovanským kmenům usedlým v Čechách, ale přišli sem patrně jako kolonisté. Je možné, že to bylo za knížete Břetislava, který budoval pohraniční hrady k zajištění obrany země a dbal na udržování zemských cest. Službou střežit a udržovat zemské cesty, bránit průsmyky a převádět po stezkách cizí obchodníky byli pověřeni Chodové. Na jejich aktivní podíl při obraně hranic vzpomíná Kronika tak řečeného Dalimila ze 13. století. Uvádí, že bojovali ve Všerubském průsmyku u Brůdku v roce 1040 a přispěli k vítězství českého knížete Břetislava nad vojskem císaře Jindřicha III. Historik Rudolf Turek se zase domnívá, že se k nám Chodové dostali už v 10.století.
Poslední zprávy o původu Chodů se kloní k tomu, že Chodové byli jihoslovanského původu. Rozšířili se po obou stranách Šumavy a později, pod tlakem bavorské kolonizace, se dostali na českou stranu Šumavy. Názor, že Chodové jsou srbského původu, vyslovil již plzeňský historik Fridolín Macháček a před ním obhajoval srbský původ Chodů znalec chodského nářečí J.F. Hruška. Dokazoval, že chodské nářečí má podobnosti a souvislosti srbské. Srbskému původu by odpovídala i ta skutečnost, že nejstarší jejich sídliště bylo u Srbice a tento název ukazuje na srbský původ.

Pokračování v odkazu:

Zdroj: http://webcache.googleusercont ent.com/search?q=cache:9lLsQal wO5EJ:natura.baf.cz/natura/199 5/11/9511-5.html+p%C5%AFvod+CH od%C5%AF&cd=2&hl=cs&ct=clnk&gl =cz&source=www.google.cz

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Pokročilý

Chodové se v písemných pramenech objevili během 13. století a existují spory o to, zde se jejich původ dá odvodit z raně středověkých stráží, které zde sloužily již v období přemyslovských knížat či zda se jedná o obyvatelstvo zde nově usazené až v období osídlovacích procesů 13. století. Některé prameny se taky odvozují od vojenských výpadů českých knížat do Polska v 11. století, odkud mělo být přesunuto slovanské obyvatelstvo od řeky Noteč a Chodža poblíž knížecího Hnězdna. To by taky vysvětlovalo etnografické rozdíly od okolního obyvatelstva i někdy východněji působící dialekt ( např. bylo-bulo s tvrdým l atd.).

Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/C hodov%C3%A9

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 3208
Zlatý quentos 1421
Zlatý mosoj 1385
Zlatý Drap 1202
Zlatý Kepler 933
Zlatý led 717
Zlatý gecco 710
Zlatý marci1 663
Zlatý Lamalam 656
Zlatý hanulka11 627

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.