Loterrybaby

Od kterého dne začíná platit taková lhůta?

Pokud příjde dopis od nějaké instituce v němž k něčemu vyzývají, například „odešlete…, uhraďte…, oznamte…” a píší do deseti dnů, tak od kdy to platí? Od data, který je uvedený na dopise (zároveň asi den odeslání) anebo den, kdy to dorazilo příjemci?
Protože kdyby to platilo od toho data, kdy to odeslali, tak by to bylo dost nefér, protože dopis může být i pět dní na cestě/poště (kdy s víkendem se to ještě protáhne).

Je tam započítán i víkend, v těch deseti dnech?

Nejlepší odpověď
xiperio

Začíná běžet ode dne doručení.

Další odpovědi
JežíšKristus

Den doručení + 10 dnů. Když konec připadne na svátek nebo víkend, tak se to protáhne do prvního následujícího pracovního dne.

Viktorie II.

Platí to od data, kdy jsi podepsal příjemku.

Pepa25

Reaguji na doplnění: samozřejmě, že se počítají kalendářní dny (muselo by být výslovně uvedeno, že jde o pracovní dny).

Herjulfson

Pepo dal si hlas někomu kdo v podstatě nemá pravdu. Mám na mysli § 605 NOZ
(1) Lhůta nebo doba určená podle dnů počíná dnem, který následuje po skutečnosti rozhodné pro její počátek.
Tedy den po doručení – prevzetí (podepsání „příjemky“ – tak to je taky pěkný pojem…). Myslím, že Ježíšek to ani tak nemyslel, protože to není jeho silná stránka, ale napsal to nakonec jako jediný správně. Tak mu dej palec
Co dodat, když se podívám na žebříček v kolonce „Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony“ ta by asi bylo nejlépe celou kategorii zabávající se právem smazat, aby někdo nenabyl mylného dojmu, že ty odpovědi jsou fakt kvalitní. Myslím, že v současné době si tady jediný komu se dá v oblasti práva věřit. Tak sakra zaber ať se nemusím dívat na veduocího Drapa. Ten je možná nejrychlejší, ale to je tak vše.

Pepa25

Díky za snahu o kvalitní odpovědi: také se snažím, ale s výkyvy, znáte to: 1) kvalitní právní poradenství zadarmo je oxymorón a 2) ty otázky také nic moc a na žádost o doplnění obvykle není reagováno. Takže přiznávám, že toto jsem vzal hákem: po vyfiltrování spousty zbytečných písmenek zní dotaz „od data na dopise, anebo od doručení?“, takže xiperioho odpověď od doručení není až tak neprávná 😉

Herjulfson

OK Pepo, pokud se na to podíváš jak píšeš, tak máš určitě pravdu. Já také psal, že xiperio „v podstatě“ nemá pravdu. Možná jsem mohl napsat, že xiperio v podstatě pravdu má, ale v kontextu to prostě Ježíšek trefil dle mého lépe.
A kvalita otázek? Oblast práva prostě není jako plkání o pečení buchet. Pominu-li neschopnost některých vyjádřit se, tak je to i otázka sladění slovníků a vůbec znalost některých pojmů, které jsou pro lidi motající se kolem práva notorietou – jako např. NOZ. To asi každý ví co to znamená (tedy krom Ježíška). Tazatel tedy může mít pocit, že vše vyjevil naprosto jasně a určitě a přitom po přečtení otázky nevím co vlastně chce – prostě ani obraz, ani zvuk …jak se říká. A tady bývá zajímavé jaké jsou odpovědi, protože často každý odpovídá na něco jiného.

JežíšKristus

Jak není jeho silná stránka? :D
A NOZ neexistuje abys věděl, to by ti páni JUDři škrtli, ten zákon byl je a bude „OZ“ :D

Herjulfson

Dle mého to prostě není tvá silná stránka, což vyplývá i z následujícího.
Píšeš NOZ neexistuje, ale vidím, že i TY chápeš co je tím myšleno.
Stejně tak bych mohl reagovat na tvé OZ bez dalšího. … ? Ne, nejsem idiot. Vím, že je to notorieta, ale tou je dnes i NOZ. Stačí se podívat například na stanoviska Expertní skupiny Komise pro aplikaci nové civilní legislativy při Ministerstvu spravedlnosti, kterou tvoří tuším 38 lidí – hlavounů – odborníků z řad soudců, avokátů. Je tam i prof. Eliáš jako hlavní tvůrce NOZ. Jak myslíš, že je zákon 89/2012 Sb., označen v jejich stanoviscích?
… tak upaž a vychladni.