Ájina_T

Od kolika se pracuje v Praze?

Bydlím na vesnici na Vysočině, pracuji v blízkém města, pracovní doba mi začíná v 7:30.
Už dlouhou dobu, při čtení různých diskusí, fór a podobně začínám mít pocit, že Praha je nějaké super výjimečné město, kde je všechno jinak.

Jako že se vyrazí s kamarády ve všední den do baru/jinam tak do 22:00 a pak pomalu domů. Protože práce další den začíná v 9 a podobně.

Necítím se tím nějak dotčená, s brzkým vstáváním nemám problém a že jsem z vesnice beru jako přednost, ale jen kdyby mohli pražáci říct, jak to „u nich“ tedy je? Jít do práce na 9, to znamená končit v 17 hodin večer a je z toho zabitý den?

Odpovědi
anonym

Je to tak,jak píšeš,je to zabitý den,nechtěl bych to jako oni,
jsem rád doma ve 14,30 po ranní směně a mám mnohem více času na vše okolo domku a na zahradě.

Noga

Pracuje se stejně jako jinde a záleží samozřejmě na profesi. Je tady i větší konkurence, což je jenom dobře.
Začínám v 9:00 a domů chodím kolem 20:00. Rozhodně nepovažuji čas strávený prací za zabitý. Právě naopak, dělám práci která mě baví a naplňuje a tím, že musím řešit problémy se dál vzdělávám.
Jít večer do baru by byl zabitý den :)

Dochy

každý jsme jiný a každý jsme jinde. I v Praze jsoy různé profese a různé firmy. Dokonce jsou v Praze i lidé, kteří chodí na noční. Ale ano, je i spousta firem, kde je pracovní doba plovoucí a jsou i firmy, kde je pracovní doba úplně volná… V mém oboru je obvyklá plovoucí prac doba se začátkem mezi 7 a 9 ráno. Samozřejmě pokud bych dělal v někde v krámě s pevnou otvíračkou tak si neškrtám a musím jít dělat podle potřeb zaměstnavatele.

Lamalam

Nejsem sice z Prahy, ale pracuji tam. Protože učím, mám začátek prac. doby podle rozvrhu, někdy začínám v 7:30, někdy třeba až v 10:00. Někdy končím ve 13:00, ale někdy i ve 20:00. A pak dvě hodiny autem domů.

Pepa25

Záleží na profesi a zaměstnavateli. Tvůj dojem patrně plyne z toho, že v Praze je větší podíl lidí pracujících v kanceláři, kteří mají pružnou pracovní dobu, často v pevnou částí v době 9 – 15. Řada lidí tak chodí např. do bank, advokátních kanceláří atd. až na těch 9. Resp. znám lidi, co by chodili dříve, ale šéf tam je 9 – 17,30 a tak trochu očekává, že tam budou v tuto dobu také, i když by mohli být v práci např. 7,30 – 16 …

mosoj

Koukám, že se zde považuje za práci jenom práce v kanceláři.
A co ve fabrikách ? Je pravda že je jich poskrovnu, ale ještě nějaké zbyly !
Tam se snad pracuje od 6.00 stále, zejména pokud se jede na směny. Tomu pak říkám vstávání a ne na 07:30.
A co teprve ti co dojíždí. Znám případ dojíždění z Ústí nad Labem do Prahy.

Lenka H.

Neni to pravidlo, ale urcite tu bude vic lidi pracujich teba od tech 9, nez jinde.

Videla bych pricinu toho rozdilu treba v tom, ze v Praze v 7 vecer bez problemu nakoupite, vsechny obchody jsou otevrene i sluzby typu kadernictvi a podobne. Tyka se to i urednich hodin na nekterych uradech. Zatimco nekde v mensim meste obchody v 5 zaviraji a kdo by pracoval dele, tak nema sanci cokoliv zaridit.

Druha vec, ze bezny prazak bydli v byte a nema potrebu pospichat domu, aby odpoledne jeste zalil zahradu, posekal travu, opravil kohoutek atd. Proste prijde najezeny z restaurace v 9, nic dalsiho neresi a muze jit klidne spat.

Skoncit v praci v 5 hodin tak neni zabity den, kdyz zbyva jeste 4 a vic hodin na bezne fungovani mimo byt. V pripade restauraci a baru i o dost vic.