Avatar uživatele
Lukáš Rusek

Od kdy do kdy je ráno, dopoledne, poledne, odpoledne, podvečer, večer, noc?

Ráno= 6:00–10:00, Dopoledne= 10:00–12:00, Poledne= 12:00, Odpoledne= 12:00–17:00, Podvečer= 17:00–20:00, Večer= 20:00–22:00, Noc= 22:00–6:00. Je to tak správně?

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? dudu, orestez před 1929 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
cukrar

Lukáši, nikde to není stanoveno, navíc každý člověk to má jinak. Pro mne je ráno 5–8, dopoledne 7–12,atd. Tak podle roční doby. Čas v 16 hodien může být odpoledne, ale teď když je tma, tak klidně i podvečer..

Správněto je tak, jak si to kdo určí.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Kepler

Ano, je to tak správně ve všeobecně vnímaném schématu pracujících či studujících lidí. Mně je to osobně jako důchodci celkem šumafuk. Pro mně je noc vždy příliš mladá a ráno někdy zcela nevhodné 🙂 Každý, kdo mi do toho bude kecat, ať jde do…

Upravil/a: Kepler

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
annas

Odpověď jste mohl mít hned, stejné otázky jsou v archivu.

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/od-kolika-do-kolika-je
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/rozdeleni-dne-podle-casu

Informace byly převzaty z ČRo
https://www.ra­dio.cz/cz/rubri­ka/cestina/ra­no

"ráno – od 6:00 – 10:00
dopoledne – od 10:00 – 12:00
poledne – přesně 12:00
odpoledne – od 12:00 – 17:00
podvečer – od 17:00 – 20:00
večer – od 20:00 – 24:00
noc – od 0:00 – 6:00

V odkazu najdete, že je to relativní. Někdo má dopoledne od 9.00 h, jiný až od 10.00 h."

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
EKSOT123

Soudní proces v Grónsku: „Řekněte, kde jste byl v noci ze 14. listopadu na 20. března!?“

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Edison

ráno: 6 – 8 h
dopoledne: 8 – 12 h
poledne: 12 h
odpoledne: 12 – 18 h
večer 18 – 22 h
noc 22 – 6 h

Je to ale potřeba brát s ohledem na místní, společenské, kultrurní a jiné zvyklosti. Takže i jakékoli jiné dělení může být správné, podle toho, v jaké společnosti se budeš pohybovat.

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Den

Upravil/a: Edison

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
aliendrone

Jsou to jen obecné termíny, nejsou přesně secifikované, podobně jako „hezké počasí“ také nic nevypovídá o teplotě, vlhkosti etc. Byly třeba doby, kdy jsem snídal hned ráno v jedenáct – to byly časy! ;) :D :D

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Filip84

To je jenom věc etikety: za „ráno“ se považuje doba, po kterou se podávají snídaně, tedy u nás, obvykle, do 10.00 am. Večer, zase, doba, po kterou se podávají večeře, tj. po 6.00 pm. Poledne je poledne, 12:00:00:00:00. 🙂 Odpoledne je mezi polednem a večerem, dopoledne mezi ránem a odpolednem.

Avatar uživatele
Edison

Ještě by mě zajímalo, proč je to v sekci „právo a zákony“. Žádný právní předpis na žádné úrovni toto nestanovuje, jde čistě o společenský konsenzus a ještě závislý na společnosti, ve které je užíván a ta společnost může být i velmi uzká. Spíše by se to hodilo někam do sekce společenských věd.

před 1929 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Mc Merkurion

… omyl, ne vše, ale stanovuje: například noční klid, práce v noci

před 1929 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Edison

Všimni si, že definuje pojmy „práce v noci“, „noční klid“.. nikoli den, noc, večer, podvečer…

před 1929 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Edison

Ten ale není definován pojmy jako je noc, den, ráno, poledne… a podobně, ale časem: Od 22:00 do 06:00 a podobně.

před 1929 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Edison

A je to právě proto, že slovní rozdělování dne je čistě společenská záležitost, jak jsem psal.

před 1929 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Edison

Zákoně o ochraně veřejného zdraví, kde je taxativně stanovena doba pro noční klid, tj. v čase od 22.00 hod do 6.00 hod.

Ustanovení § 78 odst. 1 písm. j) zákona č. 262/2006 Sb., zákoníku práce (dále „ZP“) definuje noční práci jako práci konanou v noční době mezi 22. a 6. hodinou.

před 1929 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Mc Merkurion

… a no jo, tak si vybral tudle, vybrat si sex, tak mu to smažou, kategorie zábava asi nejni vhodná, tak si vybral to co vybral …

před 1929 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Herjulfson

No, a co je tedy součástí práva? Myslím, že krom zákonů, vyhlášek a dalších předpisů zde patří i etické normy, které nejsou v zákonech, ale také izvyklostní, obyčejové normy. Opravuji slovo myslím na nemyslím, ale je to zcela jistě tak.
Tak a teď můžete přemýšlet jak moc je umístění v této kategorii mimo mísu. Dle mého měla být umístěna jinde, nic méně ani umístění v této kategorii nevnímám jako problém.

před 1927 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Edison

Součástí práva je jen to, co je součástí právního systému: Ústava, ústavní zákon, zákon, nařízení vlády, vyhláška vlády, vyhláška ministerstva, vyhlášky dalšícvh úřadů, ČSN…

před 1927 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Herjulfson

interní normativní instrukce, etické normy, zvyklostní, obyčejové..... a to je právě ono. Lpíne na hloupostech a přemýšlíme nad zbytečnými detaily a pak nemáme čas řešit věci podstatné.

před 1927 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek