dust8

Od jaké nejnižší hodnoty cukru v krvi ráno na lačno se může bezpečně konstatovat, že je to již cukrovka?

Nejlepší odpověď
mosoj

Tady je zase bludů.

Na stanovení diagnózy diabetes (1,2,3) typu je třeba vícero druhů měření a po delší dobu!!

Ani kapitán nemá pravdu. Účinnost léčby a případnou změnu léčby indikuje tzv. glykovaný hemoglobin (lidově dlouhý cukr) a nemusí to být hned přechod na inzulin. Může to být změna denní dávky metforminu či jiný druh léku!!

Indikace pro přechod na jinou léčbu či zvýšení dávky metforminu je hodnota glykovaného hemoglobinu více jak 55. Pokud se snížení hodnoty nedá již dosáhnout jinak ( dietou).

http://www.szu­.cz/ehes-glukoza

1.1.1. Diagnostická kritéria diabetu [1, 2, 3]

• Kombinace klinických symptomů s náhodným stanovením koncentrace glukózy v plazmě ≥ 11,1 mmol/l.

• Koncentrace glukózy v plazmě na lačno ≥ 7,0 mmol/l.

• Koncentrace glukózy v plazmě při orálním glukózovém tolerančním testu ≥ 11,1 mmol/l. K učinění závěru o diagnóze diabetu je nezbytné potvrdit výsledek opakovaným měřením z dalšího odběru v některém z příštích dnů. Grafické schéma rozhodovacího algoritmu pro laboratorní screening DM u dospělých uvádí Příloha 1.

Další odpovědi
Drap

cca 6 . 7 . Nestačí však měření jeden den. Každý den to může být jiné. K tomu to ce stejně udělat rozbor krve.

Kepler

O cukrovku se jedná v případě, že hladina glukózy v krvi přesáhne hodnotu 10mmol/l.
https://nemoci­.vitalion.cz/cu­krovka/

aliendrone

Takhle to nemůžeš brát, protože záleží na okolnostech. Jako obvyklá hodnota zdravého jedince je bráno 4–7 mmol/l. Samozřejmě záleží na předchozím režimu organismu (typicky po večerněnoční chlastačce v den zabijačky) může být koncentrace cukru vyšší atd.

Dlouhodobější hladina nad 7mmol/l už může znamenat počátky diabetu.

Kepler

Tak já tady cituji odborníky – lékaře a píši bludy…hmmm

aliendrone

Nemusíš nutně psát bludy Keplere. Já osobně NEZNÁM přesná kritéria k určení diagnózy diabetes mellitus dle lékařských regulí. Ale jako cukrář pochopitelně znám hodnoty a ty jsou jak jsem již psal v rozmezí 4–7, přičemž jednak tyto hodnoty hladiny cukru pořád „dle posledních výzkumů“ upravují, druhak bych chtěl upozornit kapitána, že mně lékař předepsal inzulín až tehdy, když mi hladina cukru trvale překračovala 12–14 mmol/l. Do té doby jsem žral jen prášky – Siofor, Metformin, Januvii a vůbec kdeco.

Lehce zvýšená hodnota hodnota (tedy 5,6–7mmol/l ANI ZDALEKA neznamená prediabetes (jak píše kapitán), může to znamenat leccos jiného. Tyhle hodnoty jsou SILNĚ individuální, stejně tak jako „normální počet“ krvinek aj.

Jinak pro zorientování, JAK v tom je jasno viz odstavec „Hodnoty glykémie“ zde: https://tema.cukr-v-krvi.cz/tema-hladina-cukru-v-krvi-tabulka-793.html a o kousek níž porovnej s odstavcem „HODNOTY CUKRU V KRVI“… ;) :D :D