TEREZA.B

Od čeho se odráží raketový motor ve vesmíru, když tam není vzduch?

Nejlepší odpověď
arygnoc

od ničoho.
je uplatnený zákon akcie a reakcie – pohonné médium je vyvrhované jedným smerom, poháňané teleso sa teda pohybuje adekvátne opačným smerom.

;-Q
Doplňuji:
dr.luha (dr stupidity???):

vážne?
a čo pri korekciách pri zotrvačnom lete, keď široko-ďaleko nie sú žiadne „predošlé“ vypudené spaliny?

takže netrepte.
radšej si prečítajte ciolkovského napr. Výskum svetových priestorov reaktívnymi prístrojmi (Issledovanie mirovych prostranstv reaktivnymi priborami, 1903) – platí to stále.

;-Q

Další odpovědi
mosoj

Dá se to tak říci, ale ve skutečnosti se jedná o uplatnění Newtonova zákona akce a reakce.
Taktéž se nedá říci " od ničeho" Těleso a plyny musí být hmotného rázu.

Nucené korekce ve vesmíru se dělají pomocí malých raketových motorů, což je to samé.
Nenucené korekce využívají gravitačního pole planet a měsíců, což ale se zákonem akce a reakce nemá nic společného.

dr.luha

Od vlastních spalin, které už byly vypuzeny z motoru.
Doplňuji:
Mistr Arygnoc tvrdí, že si stoupne na židli a spolu s ní se uzdvihne ze země.

Dochy

dr.luha: Ve vesmíru jsou takové poměry, že dříve vypuzené spaliny z motoru jsou hmmm významné asi jako včerejší noviny. I ty úplně první spaliny, před kterými tam žádné nejsou, se uplatní pro pohon. Funguje zákon akce a reakce. Stejně tak se lze ve vesmíru pohybovat tak, že budete za sebe házet tenisové míčky. Přestože ty míčky do ničeho nenarazí (alespoň ne během normálního pozorování) s vámi o chlup pohnou.

Pokud chcete někde vidět silové působení, pak mezi spáleným palivem a částmi motoru. Při statickém (ne úplně přesném) pohledu působá spálené palivo svým tlakem na všechny vnitřní plochy, kde se silové působení tlaku paliva do všech směrů navzájem vyruší s vyjímkou působení v průřezu výstupní trysky. Silové působení dopředu nemá v průřezu výstupní trysky svůj protipól, proto bude tlačit raketu vpřed. V reálu je to o chlup složitější.

Pokud vyvrhnu jedním směrem 1kg spalin rychlostí 3000m/s, dostanu tím hybnost 3000 kg.m/s. Což mi u rakety o váze řekněme 100t dává zvýšení ryzhlosti o 0,03m/s. Pokud spálím 1tunu, pak mi to dá pro tuto raketu zvýšení rychlosti o více než 30m/s (o něco více je to proto, že raketa bude průběžně snižovat svou hmotnost a tedy bude při stejném tahu motorů více zrychlovat)

arygnoc

dr.luha:

nevieš čítať?

hovoríme o pohybe vo vesmíre (tj. [teoreticky] nulová gravitácia, nulový odpor prostredia).

takže keby som vo vesmíre bol pevne spojený so stoličkou a prdol si, pohol by som sa xichtom dopredu i so stoličkou.

to isté platí i na zemi, ale gravitácia je silnejšia /oproti prdu/ a odpor prostredia tak isto, takže efekt je nebadateľný.

mimochodom, na zemí zákon akcie a reakcie využívajú napr prúdové lietadlá – a tie lietajú s x stoličkami, to mi ver.

;-Q

no, doktorov tu už bolo hafo, kdeže všetci sú.
len škoda, že drtivá väčšina z nich boli tupci.