Zepple

Obvykle-původ??

Obvykle… jak mám svojí nedůvěřivé, mladší ségře vysvětlit, že se tam píše tvrdé y? hájí se tím, že to není vyjmenované slovo…

Nejlepší odpověď
panenka

Vysvětlit jí to můžeš například takto zadej do vyhledávače slovo obvykle a tam se jí v tom slově ukáže že obvykle se píše s tvrdým y.

Další odpovědi
annas

Najít na internetu je jedna věc, ale vysvětlit je druhá věc. Proč se píše ve slově obvykle tvrdé y, souvisí s historií. Ale ta ji nic neříká. Sestra by však měla umět vyjmenovaná slova po v.
Základem je – vyk – z-vyk, ná-vyk, od-vyk-at, ob-vyk-le, po-vyk atd. Většinou tato slova mají předponu.

1popelka1

Nebo použijte http://www.pra­vidla.cz/ a tam ať zkusí zadat „obvikle“ i „obvykle“ a uvidí rozdíl.
Doplňuji:
Nám podobné slova vysvětlovali tím způsobem, že to tak prostě je a musíš se to naučit, zapamatovat ☹

BENYTA

Obvykle je ve vyjmenovaných slovech,jen se skrývá za slovem zvyk,přímo sloveso zvykat si,stačí,aby sestra více četla a dokázala by si slovo odvodit.

fortin

Jen návod:..

Učitelské noviny „Návod“ ???

Jedna střední ekonomická škola z Litomyšle se potýkala s velmi unikátním problémem. Mnoho dívek začalo používat novou rtěnku zn.AVON a chodily si malovat ústa na WC. To by bylo v pořádku, ale po nanesení rtěnky přitiskávaly ústa na zrcadla, nechávajíce tak na něm desítky otisků rtů.
Nakonec se ředitelka školy, paní ing. J. N. se odhodlala s tím něco udělat. Svolala postupně všechny dívky na školní záchodky ve 2.patře a setkala se tam s nimi spolu s panem školníkem a uklízečkou. Vysvětlila jim, že jejich rtěnkové otisky způsobují při uklízení velké trápení, neboť pak se musí každý večer zrcadla náročně čistit. Aby názorně demonstrovala, jak NÁROČNÉ je ono čištění, tak požádala pana školníka, aby s asistencí paní uklizečky jedno zrcadlo umyli tak, jak to dělají každý večer. Školník vzal stěrku na dlouhé násadě, namočil ji v záchodové míse a setřel s ní zrcadlo.
Od té doby se na zrcadle neobjevil jediný otisk rtu.
Někteří učitelé učí, ale jen někdo je učitel…

1popelka1

Doporučuji tyto stránky – http://kurzy.e­wa.cz/, kde si vaše sestra může zkoušet gramatiku. Vyhodnocení je okamžité.
Ale základem zůstává čtení, jak se co správně píše, se nejlépe naučí čtením – samovolně, bez šprtání se správných tvarů ;)